Mor Çiçekli Bitki İsimleri

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte her sene bahçeler renklenir. Farklı renkleri ve mis kokuları ile saksılarda yetişen bitkiler hem dekorasyon açısından, hem de hobi olarak bahçeleri süslemektedir. Kimi bitkiler bir yıllığına yetiştirilirken, kimileri ise daha uzun ömürlü oluyor. Özellikle bahçe ve balkon peyzajında mor çiçekli bitkiler çok fazla tercih ediyor. Peki mor çiçekli bitki isimleri nelerdir? Sizlere bu yazımızda bahçelerde beğeniyle yetiştirilen, hoş kokuları ve görünümleri ile muhteşem bir seçim olan mor çiçekli bitkilerden bahsedeceğiz.

mor çiçekli bitki isimleri

Mor çiçekli bitkiler deyince herkesin aklına ilk gelen menekşe oluyor. Bahar aylarıyla birlikte açmaya başlayan menekşeler hoş kokusu ve görkemli yapısıyla en fazla tercih edilen süs bitkilerinden oluyor. Ancak şunu belirtmek gerekiyor ki mor çiçekli bitkiler arasında en bilineni menekşe olsa da, farklı özelliklere sahip daha birçok mor çiçekli bitki bulunmaktadır. Bahçenizi ya da balkonunuzu yaza hazırlarken sizlere önereceğimiz mor çiçekli bitkilerden de kullanmanızı tavsiye ederiz.

Mor Çiçekli Bitkiler ve Özellikleri

Bazı mor çiçekli bitki isimler aşağıdaki gibidir.

Menekşe

Menekşegiller familyasına ait olan ve güzel görünümü ile kendine hayran bırakan menekşe mor çiçekli bitkiler arasında yer almaktadır. Dünyanın çoğu yerinde yetiştirilebilen menekşe saksıda yetişmeyi seven bir çiçektir. En fazla tanınan türü ise ülkemizde de yetişen ve çok sevilen kokulu menekşedir.

Gloksinya (Bardak Menekşesi)

Sıcak ortamları seven gloksinya daha çok evlerde yetiştirilen bir çiçek türüdür. Mor rengi ile kendine hayran bırakan ve bardak menekşesi olarak da bilinen bu türün pembe, eflatun ve kırmızı gibi renkleri de vardır. Tek kat ya da katmerli yapıda olan bardak menekşesi güzel bir görünüme sahip çiçekli otsu bitkiler arasında yer alır.

Leylak

Bulunduğu ortama kattığı mükemmel görünümünün yanı sıra hoş kokusuyla da bilinen leylak güçlü yapısı ile tanınan bir ağaç türüdür. Evlerde, bahçelerde ve balkonlarda rahatlıkla yetiştirilebilen leylak çiçeği bulunduğu her ortama kolayca ayak uydurabilmektedir. Her ne kadar soğuğa karşı dayanıklı bir yapıya sahip olsa da, yarı gölge ortamlarda rahatlıkla yetişmektedir.

Petunya

Farklı türleri bulunan petunyalar büyük ya da küçük çiçekli yapıları ile bahçelerin vazgeçilmez çiçeklerindendir. Petunya güneş ışığı alan ortamlarda yetişmeyi seven bir bitkidir. Katmerli petunyalar düz olanlara göre daha hoş bir görünüme ve kokuya sahiptir. Suyu çok seven bu bitki Ekim sonuna kadar yaşayabilmektedir.

Lavanta                                                                        

Deniz ikliminin bulunduğu yerleri seven lavanta uzun yıllar yaşayan, hoş kokulu ve mor çiçekli bitki çeşitleri arasında yer alan çiçeklerden biridir. Çiçeklerinden yağ elde edilen lavanta yatıştırıcı bir etkiye de sahiptir. Lavanta çiçeği romatizmaya karşı faydalı olmakla birlikte aynı zamanda da idrar söktürücü özelliği vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir