Japon Bulmacası Sudoku Nedir? Nasıl Oynanır?

Sudoku sayılarla oynanan ve belirli bir mantık çerçevesinde çözülmesi gereken bulmaca türü bir oyundur. 1980’li yıllarda Japonya’da ortaya çıkmış olan oyun zaman içinde bütün Dünya’da yaygınlaşmış ve sevilmiştir. Meraklılarının bağımlılık yaptığını söylediği oyun sayılardan oluşan bir çeşit bulmacayı çözmek esasına dayanır. Ayrıca mantıklı düşünme becerisini ve zekayı geliştirdiğini söyleyenler de vardır. Belirtmek isteriz ki sudoku oldukça zor bir oyundur. İlk seferde yapamazsanız ümitsizliğe kapılmayın çünkü pratik yaptıkça ustalaşacağınız bir bulmacadır.

Oyun kendi içerinde de 9 kareye ayrılmış büyük 9 kareden oluşmaktadır. Bu karelere belli bir kurala göre 1’den 9’a kadar rakamlar yazmak gerekmektedir. Her satır, sütün ve büyük karenin içindeki küçük karede her rakam en fazla 1 kere kullanılmak zorundadır. Genelde zorluk derecesine göre belli küçük kareler içinde bazı rakamlar yazılmış olarak gelir ve sizden kalan boşlukları bu kurala göre doldurmanız beklenmektedir. Rakamları tahmin etmeniz size çok fazla bir fayda sağlamayacaktır çünkü bulmacanın sadece tek bir çözümü bulunmaktadır. Mantıklı düşünerek ve analiz ederek nereye hangi rakamın gelmesi gerektiğini bulmalısınız. Çözüm gidiş yoluyla değişmez. Önceden yazılan rakamlar dikkatle incelenmeli ve hangi rakamın nereye yazılacağına karar verilmelidir. Yanlış yaptığınız bir noktada oyun bir süre sonra kilitlenecektir. Bu noktada geriye dönüp nerede hata yaptığınızı bulmanız gerekmektedir. Bu şekilde bütün kareleri başarı ile doldurduğunuz zaman bulmacayı tamamlamış ve oyunu kazanmış olacaksınız.

Japon Bulmacası Sudoku

Sudokunun Faydaları

Sudoku hafızaya ve zekaya oldukça fazla katkı sağlar. Özellikle küçük çocuklara öğretilip sevdirildiğinde düzenli olarak oynanan sudoku çocuğun zekâ gelişiminde büyük fayda sağlar. Beynin kıvrım sayısını ve gelişmesini arttırdığı, problem çözme yeteneğini ve olaylara farklı bakış açılarıyla bakabilme yetisini geliştirdiği bilinmektedir. Ancak tabii ki her şeyde olduğu gibi bu da keyifle ve aşırıya kaçmadan yapılması gereken bir aktivitedir. Bir görev bilinciyle ve aşırı bir şekilde oynandığı zaman bu faydalar çok da fazla hissedilmeyecektir. Normal bir hobi olarak, gün içinde birkaç sefer oynandığı ve keyif alındığı zaman kişiye sağladığı katkı muazzam olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir