Menopozda Ateş Basmasına Ne İyi Gelir?

Menopoz dönemi bir kadın için gerek fiziksel, gerekse ruhsal açıdan en zorlu dönemlerden biridir. Ülkemizde 45-55 yaş arasındaki bayanlarda görülmeye başlayan menopoz süreci çeşitli belirtiler göstermektedir. Menopoz her kadının yaşayacağı bir durum olmakla birlikte sadece yaşam tarzındaki değişiklerle geciktirilmesi mümkün olabilmektedir. Regl düzeninde değişimler, aşırı terleme, sinir, stres ve ateş basması menopoz döneminde en sık yaşanan şikayetlerdir. Menopozda ateş basmasına ne iyi gelir sorusu menopoz sürecindeki bayanların en sık sorduğu sorulardan biridir. Yaz, kış demeksizin yaşanan bu sıkıntı kimi zaman kalp çarpıntısına kadar ulaşan sonuçlara neden olabilmektedir.

Sıkıntılı bir süreç olan menopoz döneminde ateş basması gibi bir durum bu süreci daha da sıkıntılı hale dönüştürebilmektedir. Terleme, sıkıntı, uyuyamama ve hatta daralmaya kadar ulaşan bu durumlar menopozlu bayanların bu süreçte büyük sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır.

menopozda ateş basmasına ne iyi gelir

Geçmişte menopozlu bayanlara östrojen hormonu verilerek bu sorunlar çözülmekte idi. Ancak menopoz şikayetlerini azaltmak için kullanılan hormon haplarının meme ve yumurtalık kanserine yol açtığı teşhisi ile bu yöntemi kullananların sayısı da neredeyse yok denecek kadar azaldı. Bayanlar için menopoz şikayetlerini azaltmanın en iyi yolu doğal yöntemler olmaya başladı.

Menopozda Ateş Basmasına Çözümler

Kadınların menopoz döneminde en fazla şikayet ettiği konulardan birisi ateş basmasıdır. Ateş basmalarını önlemek için çeşitli yöntemlere başvurulabilir. Menopozda ateş basmasına çözümler sunarak bu süreci nasıl daha kolay atlatabileceğinizden bahsedeceğiz.

Sunduğumuz çözümler bitkisel çözümlerdir. Herhangi bir rahatsızlık durumunda doktora danışmak tabi ki en iyi ve tartışmasız yöntemdir.

Karanfil Çayı

Karanfil içerdiği isoflavin sayesinde ateş basmalarını önlemede etkilidir. Menopoz sürecinde günde 2 fincan karanfil çayı tüketerek bu şikayetlerin azalmasını sağlayabilirsiniz. 1 bardak suyu kaynatarak içerisine 1 çay kaşığı karanfil ekleyin ve birkaç dakika demlenmesini bekleyin. Ardından çayınızı süzerek tüketebilirsiniz.

Karanfil çayı diğer başka birçok sıkıntılara karşı da önerilmektedir. Ancak menopoz dönemine de faydası olduğu kuşkusuzdur.

Elma Sirkesi

Vitamin açısından zengin olan elma sirkesi menopoz sürecindeki hormonal rahatsızlıkları önlemede oldukça etkilidir. Her gece yatmadan önce 1 bardak ılık suya 2 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyerek tüketebilirsiniz.

Burada elma sirkesinin miktarını abartmamak gerekir. Sirke yapısı itibariyle asit olduğu için fazla miktarda tüketildiğinde mide rahatsızlığına neden olabilir. Sirkenin yakıcı özelliğinden dolayı kilo vermede de kullanıldığını biliyoruz.

Papatya Çayı ve Yağı

Papatya çayının rahatlatıcı etkisini menopozdan kaynaklanan ateş basması sürecinde tercih edebilirsiniz. Özellikle geceleri rahat bir uyku için uyumadan önce 1 fincan papatya çayı tüketebilirsiniz. Papatya yağı ile terleme oluşan bölgelere masaj uygulamak da rahatlatacaktır.

Bitki çaylarının genel olarak ruhsal ve fiziksel rahatlamalara neden olduğu bilinmektedir. Papatya çayı bu  açıdan bir alternatif oluşturabilir.

Ballı Su

Menopoz dönemindeki ateş basmaları ve stresi önlemek için alınabilecek kolay önlemlerden birisi de ballı su karışımıdır. 1 bardak ılık suya 1 tatlı kaşığı bal ekleyerek içebilirsiniz.

Sağlıklı beslenme ve düzenli uyku bu süreçte en büyük destekçiniz olacaktır. Hormonlarınızın bozulan dengesi nedeniyle bu süreçte düzensiz beslenme ve uykusuzluk sorunlarınız artacaktır. Menopozda ateş basmasına iyi gelen yöntemler ile bu süreci daha az şikayetle geçirmeniz mümkün olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir