İdrar Söktürücü Şifalı Bitkiler

Vücutta biriken ödem birçok kişinin ortak sağlık problemleri arasında yer alır. Ödem oluştuğunda vücut otomatik olarak farklı semptomlar göstermeye başlamaktadır. Bu durumda idrar söktürücü şifalı bitkiler ile vücuttaki ödemi dışarıya atmak en doğru yöntemlerden biridir.

Alternatif tıpta şifalı bitkilerin önemi son derece büyüktür. İlaçlar ile ödemden kurtulmaya çalışmaktansa, doğal yöntemler ile evde kolayca ödem atmayı başarabilirsiniz. Özellikle de vücudunuzu kimyasal içeren ürün ve ilaçlardan korumak için bu yöntemleri tercih etmenizi öneririz.

idrar söktürücü şifalı bitkiler

Kimi zamanlarda boşaltım sistemi doğru çalışmamakta ve bu durumda kişinin çeşitli sağlık sorunları yaşamasına neden olabilmektedir. Boşaltım sisteminin çalışmasını sağlamak ve idrarı vücuttan atmak için doğal yöntemlerden faydalanılabilir. Karın ve mide kısmındaki şişliklerden kurtulmak için vücuttaki ödemi dışarı atmak şarttır. Bu konuda uzmanlar öncelikle doğal yöntemlere başvurulması gerektiğini vurguluyor. Bu yöntemlerle çözüm bulunmaması durumunda da bir hekime görünerek ilaç tedavisine başlanabilmektedir.

İdrar Söktürücü Şifalı Bitkiler Nelerdir?

Aşağıda saydığımız bitkiler hem sağlıklı hem de idrar söktürücü özellikleriyle bilinmektedir.

Mısır Püskülü

K vitamini açısından zengin olan mısır püskülü içerdiği antioksidanlar, polifenoller ve flavonoidler sayesinde idrar söktürücü özelliğe sahip bitkiler arasında yer alır. 1 su bardağı suya 1 yemek kaşığı mısır püskülü ilave ederek kaynatın ve süzün. Ilıdıktan sonra 1 çay kaşığı bal ekleyerek için. Bu yöntemi günde 2 defa tekrarlayabilirsiniz.

Karahindiba Çiçeği

Vücudu temizlemek ve zararlı toksinlerden arındırmak için idrar söktürücü bitkiler arasında yer alan karahindiba çiçeğinden faydalanabilirsiniz. Böbreklerin daha hızlı çalışmasını sağlayan karahindiba çiçeği sık olarak idrara çıkmanıza neden olacaktır.

1 su bardağı ılık suya 1 yemek kaşığı karahindiba çiçeği ekleyerek kaynatın ve ılıdıktan sonra için. Günde 2 defa taze olarak hazırlayıp tüketebilirsiniz.

Yeşil Çay

Ödem atma özelliği bulunan yeşil çay en kolay ulaşabileceğiniz bitkilerden biridir. Düzenli olarak günde 2-3 fincan yeşil çay tüketmeniz vücutta ödem oluşma riskini azaltacaktır. Bitki çayı denince ilk aklımıza gelen çaylardan biridir aynı zamanda yeşil çay.

Güzel görüntüsü, tadı ve kokusu ile birlikte mutlaka tüketmeniz gereken yeşil çay aynı zamanda sağlıklı kilo vermek isteyenlerin de yardımcısıdır.

Soğan

İdrar söktürücü ve toksinleri uzaklaştırıcı etkisi bulunan soğan da deneyebileceğiniz yöntemlerden biridir. 1 adet soğanı soyarak 3-4 parçaya ayırın ve 2 bardak su ile kaynatın. Hazırladığınız soğan kürünü gün boyunca aralıklı olarak tüketin.

Soğan aynı zamanda yemeklerimizin ve vazgeçilmezidir. Bu nedenle soğanın sağladığı yararlardan birçoğumuz faydalanırız. Soğan yeme konusunda hassasiyet gösteren kişilerin ya da soğan alerjisi olanların dikkat etmesi gerekir. Ayrıca mide problemi olanların da yine doktorlarına danışmaları önemlidir.

Kum Otu

Yılda iki kez çiçek açan kum otu içerdiği flavonoidler, reçineler ve triterpenik saponinler sayesinde vücuttaki ödemi, toksinleri ve fazla yağı atmayı sağlamaktadır. 1 litre suda 50 gram kum otunu kaynatarak ılımaya bırakın ve süzdükten sonra tüketin.

Vücutta biriken ödemi atmak için bitkisel yöntemler dışında bol su tüketmeyi de ihmal etmemeniz gerekmektedir. Günde en az 2 litre su tüketerek idrar söktüren şifalı bitkiler ile desteklediğinizde vücudunuzda ödem sorunu kalmayacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir