Dikenli İncirin Yaprağının Faydaları

Adı dikenli incir olmasına rağmen aslında incirden oldukça farklı olan bu meyveyi daha önce denediniz mi? İncir kadar yaygın değil elbette. İncir gibi her yerde bulmak da mümkün değil. Dikenli incirin kendisi ayrı yaprağı ayrı faydalıdır. Bu yazıda dikenli incirinin yaprağının faydaları nelerdir göreceğiz. Önce dikenli incir nedir bilmeyen için kısaca öğrenelim.

Öncelikle dikenli incirin birçok ayrı ismi var. Kaynanadili, Hint inciri, Çöl yemişi, Firincir, pabuç inciri, kürek yemişi, cennet  meyvesi gibi farklı isimler farklı yerlerde kullanılıyor. Aslen bu incirin yetiştiği bitki kaktüs ailesinden Opuntia Ficusindica olarak bilinen bir türdür. Kurak alanlarda kendiliğinden yetiştiği gibi tarıma elverişsiz fideyle ekilerek de yetiştirilir.

Önceleri pek itibar görmeyen bu meyve kendine ait aromalı tadı sayesinde zamanla yetiştirilmeye başlandı. Dikenli incir ağacının hem meyvesinin hem de yaprağının faydalı olduğu biliniyor. Meyvesi hem meyve olarak tüketiliyor hem de reçel ya da marmelat üretiminde yer alıyor.

Dikenli incirin yaprağının faydaları

Dikenli İncir Yaprağının Bilinen Bazı Faydaları

Dikenli incir ağacının yaprakları oldukça kalın ve dikenlidir. Kaba bir görüntüsü olan bu yapraklar dikkat etmediğinizde dikenleriyle elinizi acıtabilir. Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetiştirilen bu ağacın yaprakları sağlık amacıyla çeşitli durumlarda kullanılmaktadır. Dikenli incirin yapraklarının faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Bitkinin yaprakları yüksek lif kaynağıdır. Bu nedenle bu yapraklarla yapılan yemekler kabızlık problemine iyi gelir.
  • Düzenli yendiğinde basur ya da hemoroid olarak bilinen rahatsızlığa çok iyi geldiği söylenmektedir.
  • Hazımsızlık ve şekere iyi gelmektedir.
  • Yapraklar kaynatıldığında ortaya çıkan jel bir cilt ürünü olarak değerlendirilir. Jel cildi nemlendirmede birebirdir.
  • Cildi genç gösterdiği gibi saça sürüldüğünde saçlara da canlılık verir.
  • Yapraklar dikenlerden ayrılarak ezilerek romatizma olan yere konduğunda ağrılara iyi geldiği gözlenmiştir.

Bunun dışında da genel olarak yaprağı tüketenler çeşitli faydalar gördüklerini ifade ediyorlar. Bunların hepsini test etme ve doğrusunu öğrenme şansımız yok ancak yüksek lif kaynağı olması bile tek başına dikenli incirin yaprağını değerli hale getiriyor.

Dikenli İncir Meyvesi ve Yaprağı Nerede Satılır veya Yetiştirilir?

Maalesef bu bitki çok yaygın olmadığı için her yerde ve her zaman meyve ve yaprağına ulaşmak mümkün olmuyor. Ayrıca yaprağı kısa ömürlü olduğu için nakletmek ve tüketmek de pek kolay olmuyor. Bazı aktarlarda ve doğal ürün satan marketlerde bulma ihtimaliniz var. Eğer yetiştirildiği bölgeye yakın bir yerdeyseniz yetiştiren birinden de talep edebilirsiniz.

Akdeniz Bölgesinde yaygın olarak son yıllarda yetiştirilmektedir. Akdeniz’de yetişmesinin ana nedenlerinden biri de bu çöl bitkisinin kış sıcağı istemesidir. Eğer başka bir yerde yetiştirecek olursanız ki yapabilirsiniz. Kış zamanı üzerini sararak yoğun soğuklardan bitkiyi korumanız gerekir. Bu bitki soğuğa karşı dayanıksızdır.

Bitkisi ekmek için özel bir mevsim bulunmuyor. Toprağın çok verimli olması da şart değil. Sonuçta yetişen bitki bir nevi çöl bitkisi. Ancak hava koşullarının müsait olması gerekiyor. Özellikle kış soğukları bu bitki için en büyük tehlikedir. Bitkiyi ekmek için yaprağı toprağa bir miktar etmek yeterlidir. Oradan kaktüs gibi büyür. Eğer toprak çok verimsizse biraz gübreyle yetişmesine destek olabilirsiniz.

Eğer bu ağacı yetiştirecek imkanınız varsa hem meyvesinden hem yaprağından yararlanırsınız. Hem de her yerde bulunmayan bir ürün elde etmiş olursunuz.

Dikenli İncir Meyvesinin Faydaları

Elbette yaprağında çeşitli fayda olmasına rağmen dikenli inciri insanlar çoğunlukla meyvesi için yetiştirir. Meyvesinin kendine has ferahlatıcı bir tadı vardır. Reçel, marmelat olarak da kullanılır.

Dikenli incir meyvesinin faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Değişik bir lezzeti ve ekonomik değeri olan bir meyvedir.
  • Çeşitli vitaminler açısından zengindir. İçerisinde c vitaminin yüksek olduğu ifade edilmektedir. Bu vitaminin yerinde olması hastalıklara karşı direncinizi arttırır.
  • Yaprağı gibi meyvesi de yüksek lif kaynağıdır. Lifli gıdalar tüketmek sindirim sisteminiz için çok önemlidir.
  • Potasyum gibi çeşitli mineraller de yine bu bitkinin meyvesinde yer almaktadır.

Çeşitli iyi yönlerine rağmen hiçbir meyve gibi bu meyve de aşırı tüketilmemelidir. Ayrıca bazı insanların bu tür meyvelere karşı alerjisi olabiliyor. Bunun bilincinde olarak kontrollü tüketmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir