Ara Yüz Temizliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Ara yüz temizliği diş fırçasının tam olarak ulaşamadığı ve etkin bir şekilde temizleyemediği, dişlerin ara yüz bölgelerinin temizlendiği işlemdir. Ara yüz temizliği diş ipiyle veya özel olarak tasarlanmış ara yüz fırçalarıyla yapılabilir. Günde sadece 1 defa yapılması yeterli olan ara yüz temizliği çoğu zaman önemsenmez ve atlanır. Ancak aslında çok önemli bir işlemdir çünkü diş fırçasının ulaşamadığı, dişlerin birbirine değen bölgeleri ve bu bölgelerin altında kalan alanlar plak tutulumuna oldukça elverişlidir. Etkili bir şekilde temizlenmediği takdirde ara yüz çürüklerine ve dişeti problemlerine yol açabilir.

Ara yüz temizliği yapmak için 2 yöntemden bir tanesi diş ipi kullanmaktır. Ancak aynı diş fırçalamada olduğu gibi bu işlemin de düzgün ve etkin bir şekilde yapılması gerekmektedir. Diğer bir yöntem ise özel olarak üretilmiş ara yüz fırçaları kullanmaktır.

Ara Yüz Temizliği
Ara Yüz Temizliği

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle yaklaşık 40cm uzunluğunda veya bir dirsek boyu diş ipini kopartın. İpin büyük bir bölümünü orta parmaklarınıza dolayın ve yaklaşık 4-5cm açıkta bırakın. Açıkta bıraktığınız kısmı işaret ve orta parmaklarınız arasında gererek, temizlemeye başlayacağınız dişlerin ara yüzüne yerleştirin. Diş ipini temizlemek istediğiniz dişin etrafında gergin bir şekilde sarın ve yukarı aşağı nazik hareketlerle temizleme işlemini yapın ve diş ipini çıkartın. Kirlenen kısımları kopartarak bütün dişlerinize ideal olarak bir bölgeden başlayıp diğer bölgeden bitirmek suretiyle bütün dişlerinizin bütün ara yüzlerine aynı işlemi uygulayın.

Ara Yüz Fırçası Nasıl Kullanılır?

Piyasada ara yüz fırçalarının çeşitli şekilleri bulunmaktadır. Bunlardan bazıları diş fırçasına benzeyen bir formda bir sapın ucuna başlıkların takılması şeklindedir. Bazıları ise parmaklar arasında tutulabilecek boyutta tek bir parça halindedir ve her ikisinin de çeşitli boyları bulunmaktadır. Bu boylar renk sistemiyle kodlanmıştır. İnceden kalına doğru giden pembe, turuncu, kırmızı, mavi, sarı, yeşil, mor ve gri renklerinden, ara yüz boşluğunuza uygun olanı seçin. Ardından temizlemek istediğiniz dişin ara yüzüne yerleştirin, dişinizi iyice sardığından emin olduktan sonra ileri geri hareketlerle 10 saniye kadar fırçalayın. Bu işlemi bütün dişlerinizin bütün ara yüzlerine uygulayın. Ağzınızı bol su ile çalkalayıp tükürdükten sonra ara yüz temizliği bitmiş olacak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir