Kıyafet Seçiminde Birbirine Uyan Renkler Nelerdir?

Moda dünyasında her geçen gün farklı trendler ile karşılaşıyoruz. Özellikle son yıllarda kombin yapmak modanın vazgeçilmez trendi. Hangi parçaların bir araya getirileceği, hangi rengin hangi renkle kombin edileceği birçok kişi için önemli bir konu.  Kıyafet renklerini doğru şekilde bir araya getirerek hem stil sahibi görünmeyi başarabilir, hem de yapacağınız kombin seçeneklerinde kendinizi rahat hissedebilirsiniz. Peki kıyafet seçiminde birbirine uyan renkler nelerdir? Sizlere sunacağımız öneriler ile daha kolay kombin yapmayı başarabilirsiniz.

kıyafet seçiminde birbirine uyun renkler nelerdir

Kombin yaparken renk uyumu konusunda sıkıntı yaşıyorsanız ilk işiniz renkleri tanımak olmalıdır. Renkler sıcak ve soğuk olmak üzere ikiye ayrılır. Sarı, kırmızı ve turuncu gibi tonlar sıcak renkleri, mor, mavi ve yeşil gibi tonlar ise soğuk renkleri oluşturur. Kahverengi, krem rengi ve bej gibi tonlar ise ılık ya da nötr renkler olarak adlandırılır. Renkleri tanıdıktan sonra hangi rengin bir arada kullanılabileceği konusunda daha rahat fikirler edinebilirsiniz.

Kıyafet Seçiminde Uyumlu Renkler

Kıyafet seçiminde uyumlu renklere aşağıda anlattığımız şekilde karar verilebilir.

Siyah ve Beyaz Uyumu

En rahat bir araya gelen renkler siyah ve beyazdır. Neredeyse moda kavramı başladığından beri siyah ve beyazın uyumu da süregelmektedir. Birbiri ile uyumlu renkler listesinde ilk sıraya klasikleşen bir terim olarak siyah ve beyaz uyumunu koyabiliriz. Siyah ve beyazı bir araya getirdiğinizde azlık, çokluk fark etmeksizin direkt olarak mükemmel bir uyum elde edebilirsiniz.

Özellikle erkekler için şık giyinmenin ana unsurlarından biri siyah beyaz uyumunu yakalamaktır.

Kontrast Renklerin Uyumu

Farklı kombin seçeneklerine imza atmak istiyorsanız zıt renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Kıyafet seçiminde uyumlu renkler hangileri diyorsanız iki zıt rengi bir arada kullanmayı mutlaka öğrenmelisiniz. Bordo ile mavi, kırmızı ve yeşil gibi tonları bir araya getirdiğinizde kontrast uyumunu yakalamanız mümkün. Bu tarz kombinler dikkat çekici olduğu için mümkün olduğunca saç ve makyajda doğallık tercih etmenizde fayda vardır.

Kontrast renkleri kullanım ardından bir de abartılı bir saç veya makyajla ön çıkarsanız fazla dikkat çekici ve iddialı olur. Bu da istenilen bir durum değildir.

Joker Renk Uyumu

Neredeyse her renk ile kolayca uyum sağlayan joker renkler siyah, beyaz ve gridir. Bu renkleri dilediğiniz başka bir renk ile kolayca kombin edebilirsiniz. Gri ve bordo, beyaz ve kırmızı, siyah ve bej kolayca kombin edeceğiniz renk seçeneklerine örnektir.

Joker renk dediğimiz bu renkler kıyafette çok tercih edilir ve güzel kombinler yapmak için bize kolaylık sağlar.

Tek Renk Uyumu

Son dönemlerde moda dünyasında bu trend hayli rağbet görüyor. Kontrast renkleri bir araya getirme tekniğinden daha kolay olan bu yöntemde bej ve kırık beyaz gibi yakın tonları kombin etmek mümkün. Bu tekniğe moda dünyasında ‘’Süt Ton’’ adı verilmektedir. Birbirine yakın renkleri bir araya getirerek yapılan kombinler ile oldukça şık bir tarz yaratılmaktadır.

Tek renk giyinmek renk uyumu sağlamak açısından en kolay yöntemlerden biridir.

En Fazla Üç Renk

Doğru renk kombini yapmak isterken karmaşaya neden olmak istemiyorsanız en fazla üç renk tercih etmenizi öneririz. Siyah, bej ve yeşil, kırmızı, bej ve siyah gibi tonları aynı anda kombin yapabilirsiniz. Ancak daha fazla renk kullandığınızda cümbüşe neden olacak görüntülere yol açabilirsiniz. Kıyafette birbiriyle uyumlu renkler kullanarak şıklığınızı ön plana çıkarabilir, doğru renkleri bir araya getirerek tarz yaratabilirsiniz.

Üç renkten fazla olduğu zaman doğru uyumu yakalamak zor olmaktadır. Ancak bu üç rengin birbirlerini tamamlayan renkler olduğuna dikkat etmek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir