Neolit Taban Ne Demek?

Ayakkabı insanoğlu için hem korunma, hem de görsellik açısından en temel gereksinimlerden biridir.  Ayakkabı seçiminde dikkat edilen önemli noktalardan biri ayakkabının kalitesi ve zevklerdir. Ancak zevklerden önce taban özelliği, rahatlığı ve kullanışlılığı gibi detaylara önem verilmektedir. Ayakkabıda kauçuk, kösele ya da neolitten oluşan en alt kısma taban denilmektedir. Bir ayakkabının tabanı ne kadar sağlamsa hem ayak sağlığı açısından hem de kullanım açısından kalitesi o derece artacaktır.  Peki neolit taban ne demek? Neolit taban hakkında kısaca bilgiler sunalım.

neolit taban ne demek

Neolit taban kauçuk ve sert plastik kullanılarak yapılan ve kösele özelliğini yansıtan bir taban türüdür. Özellik açısından bakıldığında sıcaklık farklarından etkilenmemesi tercih edilmesindeki en önemli nedenlerdendir. Görsel açıdan güzel görünmesine rağmen ağır yapısı nedeniyle ayakta terlemeye neden olmaktadır. Neolit taban özellikleri arasında nemi emmemesinden dolayı kokuya neden olması da dezavantaj olarak karşımıza çıkmaktadır.

Neolit taban bazı yerlerde microlight taban olarak da geçer. Dolayısıyla bu ifadeyle karşılaşmak ta mümkündür.

Neolit Taban Kullanışlı Mıdır?

İnsan yaşamında beslenme ve uykudan sonra belki de en önemli ihtiyaç giyim ve ayakkabıdır. Ayakkabı seçiminde hem ayak sağlığını, hem de kişisel zevkleri göz önünde bulundurmak gerekiyor. Rahat ve kullanışlı olmayan bir ayakkabı ayak sorunlarına neden olacağı gibi ayak sağlığını ömür boyu etkileyecek olumsuzluklara da yol açabilmektedir. Özellikle de ayakkabı tabanı model seçiminde temel kriterlerden biridir. Neolit taban kullanışlı mıdır diyorsanız gelin hep birlikte birkaç özelliğinden bahsedelim.

Neolit tabanda kullanılan en temel malzeme kauçuktur. Bu malzeme esnek, dirençli, su geçirmez ve sağlam bir yapıya sahiptir. En önemli dezavantajları ise neolit tabanın ağır olması ve nemi içine hapsetmesinden dolayı ayakta kokuya neden olmasıdır. Kaldı ki ayak kokusu ayakkabı seçiminde yaşanan önemli sorunlardan biridir. Bu nedenle bilhassa yaz ayları için neolit taban ayakkabının pek de kullanışlı olmadığını söyleyebiliriz.

Erkekler için neolit taban ayakkabıların daha çok klasik giyimde ve özel günlerde kullanıldığı görülmektedir. Günlük yaşamda saatlerce kullanılabilecek bir model değildir. Ağırlığı nedeniyle uzun süre kullanıldığında ayakta ağrıya ve nemden ötürü terlemeye neden olabilmektedir. Neolit taban nedir ve özellikleri nelerdir sorusuna kısaca cevaplar sunduk. Sertliği nedeniyle kırılmama özelliği bulunan neolit tabanın tek olumsuz yönü terlemeye neden olmasından kaynaklanacak ayak kokusudur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir