Ayakkabının Ayaktan Çıkmaması İçin Önlemler

Ayakkabı insan yaşamı için en temel ihtiyaçlardan birisi olmakla birlikte günümüzde aksesuar olarak da önem taşımaktadır. Hatta öyle ki birçok marka marjinal ürünleri ile ayakkabı sektöründe ön plana çıkmayı hedeflemektedir. Ayakkabı seçerken göz önünde bulundurulan en temel şeyler ise markadan ziyade rahatlık ve duruşu olmaktadır. Özellikle ayaktan çıkan ayakkabılar rahatsız edici sorunlara neden olabilmektedir. Hem estetik açıdan, hem de sağlık açısından ayakkabının ayaktan çıkmaması önemlidir. Peki ayakkabının ayaktan çıkmaması için önlemler nelerdir?

ayakkabının ayaktan çıkmaması için önlemler

Ayakkabı pazarı ele alındığında birbirinden farklı model ve renkte ayakkabı ile karşılaşılmaktadır. Bu noktada doğru ayakkabı seçimi tamamen kişinin tercihlerine kalmaktadır. Ayakkabınızla rahat etmek, burkulma ya da ayakkabının ayaktan çıkması gibi sorunlar yaşamak istemiyorsanız seçim yaparken çok dikkatli davranmalısınız. Dikkatli olmanız gereken ilk nokta ayağınızı iyi tanımanızdır. Çoğumuz ayakkabı alırken sadece numarasını dikkate alırız. Oysa ki seçilen ayakkabının ayak bileğine oturması, ayağı sıkmaması ya da rahatsızlık vermemesi önemlidir.

Ayakkabının Ayaktan Çıkmaması İçin Yapılması Gerekenler

Ayakkabının ayaktan çıkmaması için öneriler sunarak işinizi bu kısımda biraz kolaylaştıralım;

  • Ayakkabınızı seçerken ayağınız için doğru numara olmasına ve ayakkabının ayağınıza tam oturmasına dikkat edin. Ayakkabıların kalıbı genişlik ve darlık açısından numaraya göre farklılık gösterebilmektedir.
  • Ayakkabının tabanının geniş olmamasına özen gösterin. Aksi halde yürüyüş esnasında ayaktan çıkarak burkulma gibi kazalara neden olabilir.
  • Seçeceğiniz ayakkabının tabanı kuvvetli olursa ayaktan çıkmasını da önleyebilirsiniz. Tabanı kuvvetli olmayan ayakkabılar daha kolay ayaktan çıkacaktır.
  • Ayakkabının ayaktan çıkmasını önlemenin en kolay yollarından birisi de bağlamalı ayakkabılardır. Özellikle ayak bileğinden kemeri olarak ayakkabılar ayağı daha iyi sarmaktadır.
  • Ürün kalitesi de ayakkabı seçiminde önemlidir. Kimi ayakkabılarda kullanılan ürünün kalitesiz olması nedeniyle zamanla ayakkabı enine doğru genişleme yapmaktadır. Böyle bir durumda da ayakkabının ayaktan çıkması gibi sorunlar yaşanabilir.
  • Ayakkabının ayaktan çıkmasını önlemek için bilhassa topuklu ayakkabı seçiminde dikkat edilmelidir.
  • Stiletto tarzı dediğimiz bağlamalı olmayan ayakkabılar ayakta terleme gibi bir durum yaşandığında ayaktan çıkma sorunları yaşatmaktadır. Bu nedenle bu tarz ayakkabıların ayağa tam oturan modelini seçmekte fayda vardır.
  • Hiç giymediğiniz ayakkabınızın tabanını zımparalatmayı deneyebilirsiniz. Bu işlem ayakkabının ayaktan kayma riskini azaltacaktır.

Doğru ayakkabı seçimi ayak sağlığınızı ömür boyu korumak açısından önemlidir. Ayakkabınızın sürekli ayaktan çıkması hem yürüyüş açısından, hem de estetik açıdan rahatsız edici bir durumdur. Ayrıca bu tarz sorunlar nedeniyle pahalı meblağlar ödeyerek ve çok beğenerek aldığınız ayakkabınızın çöp olması da söz konusudur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir