Karayılan Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

Modern tıp öncesinde bitkiler, pek çok hastalığın tedavisi için kullanılmaktaydı. Günümüzde halâ bitkileri doğal halleriyle alternatif bir tedavi yöntemi olarak kullanmaktayız. Ağrı kesici özelliğiyle bilinen, aynı zamanda zehirleyici özelliği de olan karayılan otu da bunlardan biridir. Bu yazıda kısaca karayılan otu ve faydaları üzerinde durmaya çalışacağız.

Bilimsel adı atropa belladonna olan bitkinin diğer adı, kadın otu ya da güzel avrat otudur. Halk arasında, yılan sokmalarına karşı iyi geldiği söylenen bitki bu sebeple karayılan adını alırken;  bir söylenceye göre eski dönemlerde İtalya’da kadınların kör kalma pahasına, gözlerini büyük göstererek daha güzel görünmek için bu bitkiyi kullandıkları ve bu yüzden kadın otu ya da güzel avrat otu adını aldığı rivayet edilir.

Yerli Amerikalılar tarafından asırlarca, tedavi için tercih edilen karayılan otu özellikle kadın hastalıklarıyla ilgili problemler için sıklıkla kullanılır. Bilinen önemli özellikleri, adet dönemi sancıları ile adet düzenliğinin giderilmesini sağlaması ve menopozla birlikte baş gösteren sıkıntıları ve stresi azaltmasıdır. Bunun dışında romatizma problemleri ve vücutta oluşan diğer ağrıların azaltılması için de kullanılır.

karayılan otu ve faydaları

Karayılan Otu Nasıl Kullanılır?

Bu bitkinin ağrıların giderilmesi için faydalı olan kısmı kökleridir. Kurutulmuş kök ya da toz formunda, çay olarak demlenerek  tüketilebileceği gibi; kapsül ya da tablet formunda kullanılması da mümkündür. Karayılan otu çayı, az miktarda bitki kökünün suda  15 dakika kadar kaynatılmasının ardından, süzülmesiyle tüketilebilir.

Daha çok önerilen kullanım formu ise kapsüldür. Karayılan otu kapsülü, bitkisel ürünler satan dükkanlardan temin edilebilir. Kurutulmuş kök halinde ise aktarlardan satın alınabilir.

İki türlü de kullanabilirsiniz. Ancak kullanırken dikkatli olmak ve doğru ürün satın aldığınızdan emin olmanız gerekir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Karayılan otunun, diğer tüm tedavi amaçlı kullanılan bitkilerde olduğu gibi, hekim ya da sağlık danışmanına sorulmadan kullanılmaması tavsiye edilir. Bitkiye şifa özelliğini veren doğru dozda kullanılmasıdır; bilinçsiz ve aşırı tüketiminin canlılar üzerinde zehirleyici etkisi olduğu bilinmektedir.

Aşırı dozda tüketimi sonucunda baş ağrısı, baş dönmesi, görmede bulanıklık, halüsinasyon gibi yan etkiler görülmektedir ve derhal bir hekime başvurulmalıdır. Özellikle kronik rahatsızlığı olanlar ve doktor kontrolünde düzenli ilaç kullananlar; karaciğer ve mide problemi yaşayanlar; hamilelik ya da emzirme döneminde olan kadınların ve yaşlıların kullanmadan önce mutlaka bir hekime danışması gerekmektedir.

Aslında bu durum diğer şifalı ot türleri için de geçerlidir. Hiçbir bitkiyi sağlık amacıyla normalde fazla ve bilinçsizce tüketmemek gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir