Kök Kanal Tedavisi Nedir?

Diş ağrısı, çağlar boyunca insanlar tarafından en fena ağrılardan biri olarak tanımlanmıştır. Gerçekten de dişin canlı dokusu olan pulpa dokusu iltihaplandığında, vücudumuzun diğer dokuları gibi şişip basıncını azaltamadığı için sinir uçlarına çok fazla baskı yapar ve kişide dayanılmaz bir ağrı oluşturur.

Bunun nedeni etrafının sert diş dokusuyla kaplı olmasıdır, yani şişecek bir yer bulamaz. Bu durumda ilgili dişe kök kanal tedavisi yapılması gerekir.

kök kanal tedavisi

Kök Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök kanal tedavisi ya da diş hekimlerinin daha sıklıkla kullandığı haliyle kanal tedavisi, canlılığını kaybetmiş ya da iltihaplanmış dişlerin pulpalarının çıkartılıp, dişin kök kanalının temizlenip doldurulmasını içeren bir tedavidir.

Canlılığını kaybetmiş ya da iltihaplanmış pulpa, hastaya çok fazla ağrı hissettirmesinin yanı sıra, vücutta bir enfeksiyon odağıdır ve çevre dokulara yayılabilir. Bu yüzden de fark edildiğinde mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Tedavi seçeneklerden bir tanesi de elbette diş çekimidir ancak bu ilgili dişi kaybetmek anlamına geldiğinden, uygun koşullarda mutlaka kanal tedavisi denenmelidir.

Elbette diğer çoğu tedavide olduğu gibi kanal tedavisinde de başarı şansı %100 değildir. Ancak yine de uygun koşullarda yapıldığında dişin durumuna da bağlı olarak %80-90’lara varan bir başarı şansı bulunmaktadır.

Tabii ki bu tedavinin yapılıp yapılmamasına karar vermek hastanın tercihidir, bu durumda hekim hastayı diş çekimi ve ardından oluşan boşluğa uygun bir protez uygulanması gibi alternatif tedavi seçeneklerine yöneltecektir.

Tedavi Ne Zaman Gereklidir?

Dişinizin kanal tedavisine ihtiyacı olup olmadığına elbette diş hekiminizle birlikte karar vermenizde yarar vardır. Dişinizde kendi kendine ortaya çıkan yüksek şiddette bir ağrı olduğunda şüphelenebilirsiniz.

Özellikle bu ağrı gece yatarken daha da şiddetlendiğinde ve sizi uyutmadığında ya da uykunuzdan uyandırdığında, bahsi geçen ağrı soğukla hafiflediğinde, dişinizin iltihaplandığında ve muhtemelen kanal tedavisi gerektirdiğinde birer işarettir.

Eğer sizde de böyle şikayetler varsa ya da ileride olursa, mutlaka zaman kaybetmeden diş hekiminize başvurun ve uygun görülen tedaviyi yaptırın. Çünkü bu durum hayat kalitenizi önemli ölçüde düşürdüğü gibi vücudunuzda bir enfeksiyon odağıdır ve bu enfeksiyon daha ciddi bölgelere yayılıp daha ileri sorunlara yol açabilir.

Eğer çürük köke inmemişse ve erken doktora gitmişseniz kanal tedavisi olmadan, sadece dolgu yapılarak da dişiniz kurtulabilir. Bu nedenle diş ağrısı duyduğunuzda hemen bir hekime başvurmalısınız.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir