Evde Kilo Vermenin Yolları

Fazla kilolar bayanların en fazla sorun yaşadığı sağlık problemlerinden biridir. Her ne kadar sadece fiziksel açıdan sorunmuş gibi görünse de aşırı kilolu olmak tamamen sağlık sorunudur. Sağlıklı bir yaşama sahip olmak ve ideal vücut tipine kavuşmak için diyet ve egzersiz ayrılmaz ikilidir. Özellikle  de kilo vermek için evde kendini yöntemlerini uygulayacakların bu iki detaya dikkat etmesi gerekmektedir. Sizlere bu yazımızda evde kilo vermenin yolları hakkında birkaç öneri ve tüyodan bahsedeceğiz.

Kilo vermek için öncelikli olarak hatalarınızla yüzleşmeniz ve kendinize bir hedef koymanız gerekiyor. Amacınız kısa sürede kilo vermek değil, uzun vadede sağlıklı kilo vermeyi hedeflemek olmalıdır. Ayrıca bu konuda online ortamlarda dolaşan sağlıksız ve bilinçsiz yöntemlere başvurmaktan da kaçınmalısınız. Bilhassa ‘’şok diyetler’’ adı altında sunulan ve insan sağlığı için olumsuz sonuçlara neden olabilen diyetlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Kilo Vermenin Kolay Yolları

Son yıllarda artan obezite sorunu ve düzensiz beslenme alışkanlığı ülkemizde giderek artıyor. Her beş bireyden ikisinde kilo problemi görülürken diyetisyenlere olan ilginin arttığı da bilimsel olarak gözlemleniyor. Birçok kişi için diyetisyen kontrolünde ve spor salonlarında kilo vermek çözüm olabilirken, çoğu kişinin hedefi evde kendi yöntemleri ile fazla kilolardan kurtulmak oluyor. Siz de evde uygulayacağınız kolay yöntemler ile kalıcı kilo vermek isteyenlerdenseniz kilo vermenin kolay yolları hakkında bilmeniz gerekenler şunlardır;

Diyet Yapın

Kilo vermek için aklınıza gelen ilk yöntemin diyet yapmak olduğundan kuşkumuz yok. Ancak bu hususta yapılan en büyük hata Pazartesi başlayan diyetlerin Salı son bulmasıdır. Bu yanlışı yaptığınız sürece evde kilo vermeniz mümkün değildir. Öncelikle bir uzmandan destek alarak sizin vücut tipinize, beslenme düzeninize, ideal kilonuza ve varsa hastalıklarınıza göre bir diyet programı oluşturulmasını sağlayın. Ayrıca diyet yapmayı evde bilinçsizce aç kalmak olarak görmekten kaçının.

Spor Yapın

Aylarca ya da yıllarca vücudunuzda biriken yağların oturduğunuz yerden erimesini beklerseniz yine hataya kapılmış olacaksınız. Vücutta biriken yağların dışarı atılması için diyetle birlikte spor ya da egzersiz yapmak şarttır. Eğer hiç birine de vakit ya da imkan bulamıyorsanız günde en az 25 dakika yürüyüş yapmayı alışkanlık haline getirin.

Motivasyonunuzu Artırın

Kilo vermek dile kolay gelebilir. Ancak sabır, zaman ve emek isteyen bir süreçtir. Özellikle de evde kilo vermek için yöntemler arıyorsanız yapmanız gereken ilk şey motivasyonunuzu artırmaktır. Telefonunuza diyet programı yükleyerek, adımsayar programı indirerek, eskiden zayıf olduğunuz bir fotoğrafınızı buzdolabınızın kapağına asıp yine aynı kiloya gelmeyi hedefleyerek ya da kilo verme konusunda kendinize ödüller belirleyerek motivasyon artırıcı bir yöntem izleyebilirsiniz.

Kilo Vermek İçin Tüyolar

Aynaya bakarken kendinizden gözlerinizi kaçırıyorsanız kilo verme konusunda azimli olmanın vakti geldi demektir. İşte sizlere ideal kiloya ulaşmak ve kilo vermek için tüyolar;

  • Günün vazgeçilmez öğünü olan kahvaltıyı kesinlikle kural haline getirin. Kahvaltı tabağınızda yumurta, roka, avokado, ceviz ve faydalı besinlere mutlaka yer verin.
  • Vücutta biriken ödemi atmak ve fazla kilolardan kurtulmak için günde en az 2,5 litre su tüketimini alışkanlık haline getirin.
  • Ayaküstü atıştırmalıklar yapmaktan kaçının. Bu sistemle beslendiğinizde vücudunuzda daha fazla kalori birikmesine neden olabilirsiniz.
  • Diyet, egzersiz ve spor kadar önemli bir konu daha varsa oda düzenli uykudur. Metabolizmanın düzenli işleyişi açısından günde en az 6-7 saat uyumaya özen gösterin.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir