Kanal Tedavisi Nedir? Acıtır Mı?

Diş tedavilerinde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biri de kanal tedavisidir. Birçok hastayı adından dolayı korkutan bu tedaviden aslında korkmaya da gerek yoktur. Bu yazıda kanal tedavisi nedir ve bu tedavi uygulanırken acıtır mı sorularına yanıt vereceğiz.

Çürümüş bir dişte çürük belirli bir seviyeyi aştığında, çürük dokunun çıkarılması ve kök kanalının şekillendirilip dolgu maddesiyle doldurulması işlemine kanal tedavisi denmektedir. Kanal tedavisi yapılmadan önce dişe anestezi uygulanır. Bundan dolayı kanal tedavisinde ağrı yaşanmaz.

Kanal tedavisi nedir acıtır mı

Yukarıdaki görselde kanal tedavisinin nasıl yapıldığı gösterilmektedir. Sizin için kompleks olan bu tedavi, diş hekimleri için en yaygın kullanılan tedavi yöntemlerinden biridir.

Kanal tedavisine ayrıca endodonti adı verilir. Bu alanda uzmanlaşana ise endodontist denir.

Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır?

Yukarıdaki görselde kanal tedavisi nasıl yapılır aslında gösterdik. Aşağıdaki videoda da görüntülü görebilirsiniz.


Kanal tedavisinde çürümüş veya iltihaplanmış dokunun uzaklaştırılması esastır. Çürük belirli bir seviyedeyse veya iltihaplanma varsa diş hekimi kanal tedavisinin uygulanacağına karar verir.

Ancak kanal tedavisinde sinirlere de dokunulduğu için ağrının olmaması için önce diş uyuşturulur. Bu nedenle kanal temizliği sırasında ağrı duymazsınız.

Ortalama 1 saat kadar süren kanal tedavisi hasta yorulduğunda veya başka sebeplerden bazen iki seansta yapılır. Tedavi iki seansta olacaksa ilk seanstan sonra diş, geçici dolguyla doldurulur. İkinci seansa kadar dişin ağrı yapıp yapmadığı da tespit edilir. Ardından ikinci seansta diş doldurulup tedavi tamamlanır.

Kanal Tedavisi Sonrası Süreç

Kanal tedavisinde ya da herhangi bir diş tedavisinden sonra ağız bakım ve temizliğine özen gösterilmelidir. Ağız bakım ve temizliği diş tedavisinden önce de önemlidir. Ancak tedavili dişlerde bu önem artmaktadır.

Ağız bakımı için diş temizliği temel oluşturmaktadır. Bunun için ise en yaygın yöntem diş fırçalamaktır. Diş fırçalarken uygun diş fırçası kullanmak ve doğru fırçalamak önemlidir. Diş hekiminize danışarak ya da internet üzerinden videolar izleyerek doğru fırçalamayı öğrenebilirsiniz.

Diş fırçasıyla birlikte diş ipi kullanımı da çok önemlidir. Yeterli olmadığında arayüz fırçası da kullanılabilir. Ayrıca ağız bakımı için çeşitli gargaralar kullanabilirsiniz. Bu konularda da yine hekiminize danışmanız gerekir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir