Elma Sirkesinin Cilde Faydaları

Hepimizin bildiği gibi sirke çok eskiye dayanan geleneksel bir üründür. Sağlık açısından çeşitli etkileri olan bu mucizevi gıda salatalara lezzet katmaktadır. Yaygın olarak kullanıla ve fiyatı uygun olan elma sirkesiyle ilgili merak edilen konulardan biri de cilde faydaları ile ilgilidir. Bu yazıda elma sirkesinin cilde faydaları üzerinde duracağız.

Öncelikle şunu belirtelim ki sirke asit kökenli bir maddedir. Asitler ise cildi tahriş edebilir. Bu nedenle asidi cilde uygularken çok dikkatli olmalısınız. Elma sirkesi cilde nasıl kullanılır aşağıda belirteceğiz. Önce faydalarına değinelim.

Elma sirkesinin cilde faydaları şöyle sıralanabilir:

  • Ölü hücreleri yok eder. Böylece ciltte etkili temizlik sağlar.
  • Cilt yağlanmasına ve kurumasına iyi gelir.
  • Cildin pH dengesinin ayarlanmasında rol oynar.
  • Ciltte yaşlanma belirtilerini hafifleterek daha genç bir görüntü sağlar.
  • Ter kokusunun önlenmesinde etkilidir.
  • Ayak kokusuna neden olan faktörleri ortadan kaldırır.
  • Saçlarda kepeklenmeye iyi gelir.
  • Çeşitli yerlerde çıkan (özellikle ayaklarda) mantarların önlenmesinde etkilidir.

Bütün bu faydaları duyduğunuz zaman elma sirkesini hemen cildime uygulamalıyım düşüncesine kapılabilirsiniz. Ancak bilgi olarak şunu verelim. Kezzap neden yüzü yakar? Çünkü kuvvetli asittir. Elbette sirke kezzap kadar kuvvetli değildir ancak sonuçta bir asittir. Bu nedenle tahrip edici bir etkisi vardır.

Elma sirkesinin cilde faydaları

Elma Sirkesi Cilde Nasıl Kullanılır?

Yukarıda yaptığımız uyarıyı anladıysanız elma sirkesinin cilde uygulanmasında dikkatli olunması gerektiğini anlamışsınızdır. Yüze elma sirkesi kullananlar arasında elma sirkesi yüzümü mahvetti şeklinde şikayetler ortaya çıkabiliyor. Özellikle hassas olan yüzde kullanımı tahrişe ve kızarmalara neden olabilmektedir.

Elma sirkesini kullanacaksanız mutlaka sulandırarak kullanmanız gerekir. Sirke ile suyu karıştırdığınız zaman sirkenin asitliği düşecektir. Saf sirke oldukça etkili bir asittir.

Elma sirkesi ile su karışımına pamuğu sürtün. Ardından uygulamak istediğiniz bölgeye hafifçe sürün. Bu şekilde çok abartmadan uygularsanız cilde fayda sağladığını görürsünüz.

Kepeğe Karşı Kullanımı

Kepek kafa derisindeki ölü hücrelerden kaynaklanmaktadır. Sirke ile ölü hücreleri temizlemek yaygın bir yöntemdir. Bunun için bir miktar suya azıcık sirke koyup başınızı onunla yıkayın. Ancak sirke miktarının az olmasına dikkat edin. Yoksa yüzünüzde ve gözünüzde yanmalar hissedebilirsiniz.

Sirkeli suyla saçınızı durulayın. Sonrasında bu halde bir miktar bekleyin. Ardından ise komple durulanın. Böylece kafanızı sirkeden arındırmış olursunuz. 5 – 10 dakika kadar kafanızın sirkeli suyla kalması yeterli olacaktır.

Kepek ciddi bir cilt problemi olduğu için tek uygulamada geçmesini beklemeyin. Kullandığınız şampuan gibi diğer faktörleri de düzeltmeye çalışın.

Ayak Mantarına Sirke ile Çözüm

Ayak mantarı problemi çok yaygın bir problemdir. Bu problem insana hayatı dar edebilir. Mantarın yok edilmesinde pH önemli bir faktördür. Sirke düşük pH’lı bir madde olduğu için mantar ve benzeri organizmaları yok eder.

Ayaklarınızda mantar sorununun çözülmesini istiyorsanız şöyle bir yöntem uygulayabilirsiniz. Bir küçük leğen suya birazcık elma sirkesi dökün. Ardından ayaklarınızı bu suya sokun. Bir süre bekleyin. Sonra ayaklarınızı normal suyla durulayın.

Bunu birkaç defa tekrar ettiğiniz zaman mantarda gerileme görmeniz oldukça olasıdır. Ancak bununla birlikte mantarın çoğalmaması için ayak temizliğinize ve ayağınızın kuruluğa dikkat etmelisiniz. Her gün çorap değiştirmek, ayakkabıyı havalandırmak ve sürekli aynı ayakkabıyı giymemek oldukça faydalı olacaktır.

Elma Sirkesi ve Yüz Lekeleri

Elma sirkesini yüzeye uygulayanlar arasında yüzdeki lekeleri yok etmek isteyenler en önde gelir. Evet, elma sirkesinin yüzdeki lekeleri gidermede fayda sağlandığı bilinmektedir. Ancak bu her leke için söz konusu değildir.

Güneşlenme sonucu oluşan geçici lekelerin çıkarılmasında sirke oldukça etkilidir. Hatta birazcık sirke ve limon karışımını suya katarak iyi sonuç elde edebilirsiniz. Ancak sirke miktarının çok olmamasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde yüzünüzde yanma meydana gelip sizi rahatsız edebilir.

İdeal olan yine sulu karışımı bir pamukla lekeli bölgeye hafif hafif uygulamaktadır. Bu yöntemin bazı leke türlerinde etkili olduğu bilinmektedir.

Burada anlatılan bilgilerin hiçbirisinin modern tıp biliminin sağladığı olanakları sağlamayacağını unutmayın. Herhangi bir şüphe durumunda doktorlar dışında kimseyi dinlememenizi öneririz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir