Kanada’nın En İyi 2 Nefes Kesen Doğal Harikası

Ülke büyük bir üne, dünya standartlarında eğitim sistemine, daha iyi sağlık hizmetlerine, mutlu insanlara ve inanılmaz doğal çevreye sahiptir. Kanada, Rocky Dağları, Niagara Şelalesi, Fundi Körfezi ve Arctic tundra gibi birçok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Aşağıdakiler Kanada’nın 3 nefes kesici doğal güzellikleridir.

1-) Dinozor İl Ulusal Parkı, Albert

Dinozor İl Ulusal Parkı, birçok fosil keşiflere ev sahipliği yapmıştır. Şimdiye kadar bu milli parktan 45 cinste 60 dinozor türü keşfedilmiştir. Fosiller 75 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Bugün Alberta’daki Kraliyet Tyrrell Müzesi’nde dinozor il milli park evlerinde büyük bir fosil koleksiyonu mevcuttur.

Kretase döneminde, yaklaşık 75 milyon yıl önce Alberta’nın bu bölgesi birçok dinozor, sürüngen, balık, amfibi ve sürüngen türüne ev sahipliği yapmıştır. Bu hayvanların kemikleri çamur ve kum katmanları altına gömülmüştür. Daha sonra çökellerin birikimi bu kemikleri korumuştur.

Buzul döneminin sonunda devasa kalın buzlar kayaları aşındırdı ve Meltwater, Red Deer River vadisini oydu. Sedimanter kayalardan dinozor fosilleri de o dönemde açığa çıkarıldı. Yüzyıllar sonra 1880’lerde yüzlerce yüksek kaliteli dinozor fosili, Kızıl Geyik Nehri vadilerinde keşfedilmiştir.

Bugün site, popüler bir milli park ve Kanada’nın dünya mirası alanıdır. Büyük dinozor fosil konsantrasyonunun varlığına ek olarak, bu milli park da çeşitli bitki örtüsüne ev sahipliği yapmaktadır. Cottonwood ormanında çalılık araziler ve sulak alanlar da vardır. Bu milli park, altın kartal, çayır falcon, ferruginous hawks, loggerhead shrike ve brewers serçesi gibi 160’dan fazla kuş türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

2-) Algonquin Provincial Park, Ontario

Algonquin Park, Kanada’nın Ontario eyaletindeki en eski ve en büyük il parkıdır. 7653 kilometrekarelik geniş bir alana yayılan park, 2400 göl, nehir, dere, çam ormanları, pürüzlü kayalıklara ve bolca yaban hayatına ev sahipliği yapmaktadır.

Algonquin Park’ta bulunan ana hayvanlar; geyikler, kurtlar, kara ayılar, su samurları, sincaplar ve rakunlardır. Bu parkın güzelliğini keşfetmek için kano en iyi yoldur. Algonquin Park’taki kano rotası 1500 km’den daha uzun bir mesafededir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir