İlginç Kuş Türleri

Kuşlar yumurta ile üreyen omurgalı hayvanlardır. Biz insanlar çok zaman önce kuşlardan birkaçını evcilleştirip evimizde beslediğimizden beri kuşlar bizim için neşe kaynağı olmuştur. Biz kuş türleri arasından sadece birkaçını biliyoruz. Halbuki en kalabalık omurgalı hayvan türü kuşlardır. Aslında kuşlar dünyamızda önemli bir role sahiptirler. Bundan yaklaşık 150 milyon yıl önce bulunan fosillere göre kuşlar dinozorların soyundan gelmektedir. Bilinen ilk kuş yaklaşık 155 milyon yıl önce yaşamıştır. Bu kuşlar diğer hayvanlardan farklı olarak bazı özelliklere sahiptir. Belirgin özellik olarak kendi cinslerinin diğer hayvan grubunda görülmeyen tüylere sahip olmasıdır. Gelişmiş ses tonlarının olması, sert kabuklu yumurta bırakmaları ve kuluçkaya yatmaları, karmaşık ve gelişmiş vücut sistemlerinin olmasıdır. İşte kuş türleri arasından birkaç tanesi:

İlginç Kuş Türleri

  • Arı kuşu: Arı ve böceklerle beslenen bu kuş türü çevik hareketleri ile ön plandadır. Yalı kuşlarının en renkli akrabası olan arı kuşlarının 24 türü bulunmaktadır. .Arı kuşlarının özelliklerinden bir tanesi ayak ön parmaklarının yapışık olmasıdır. Aşağı doğru kıvrık gagası uzun ve sivridir. Bu kuş türleri daha çok bal ve yaban arılarını avlayarak beslenir.
  • Kırmızı gagalı tukan: Tropikal ormanlarda yaşayan bu kuş türünün dikkat çekici yanı gagalarıdır. Ucu kırmızı gövde kısmı mavi-sarı-yeşil tonlarında olan bu kuş türleri güçlü yapılarıyla ön plandadır. Güçlerini bol tükettikleri meyvelerden alırlar.
  • İbibik: Bu kuş türü renklerinin ve çizgilerinin güzelliği ila dikkat çeker. Eşlerine çok bağlıdırlar. Eşleri ölürse yeni bir eş aramazlar ve bağlılıklarını bu şekilde gösterirler. Kuş türleri arasında en duygusal olanlardandır.
  • Yakut boğazlı sinek kuşu: Sinek kuşlarının erkekleri dişilerinden daha küçüktür ve daha kısa bir gagaya sahiptirler. Her yıl 1 defa tüylerini dökerler. Saniyede 55 defa gibi çok hızlı bir kanat çırpma şekilleri vardır.
  • Cennet kuşu: Afrika’nın güney bölgesinde yaşayan bu kuş türünün ömrü 15 yıldır. Çoğunlukla yağmur ormanlarında yaşarlar. Beslenme biçimleri ise meyve ve az oranda eklem bacaklılardır. Kincidirler, psikolojileri bozulursa kendi tüylerini yolarlar.
  • Kakadu: Bu kuş türü 120 yıla kadar yaşayabilir. Bir kakadunun gagası bir köpeğin çenesinin kuvvetine neredeyse eşittir. Gagalarının sağlamlığı kabuklu yemişleri kırmaya, ağaç kabuklarının altındaki böcek larvalarını avlamaya yarar. Ağaç kovuklarında barınır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir