El İşi Yapmanın Faydaları Saymakla Bitmiyor

El işi yapmak örgü, nakış, dikiş gibi zaman öldürmek için yapılan hobilerden oluşuyor. Elbette bazı insanlar bu işleri profesyonel olarak yapıp geçimlerini de sağlıyorlar. El işi yapmanın faydaları yapılan bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Genel sağlık ve psikolojik sağlık üzerinde oldukça olumlu etkileri vardır.

El işi yapmak için tekrarlayan ve ritmik hareketler yapmak gerekmektedir. İşte bu tarz hareketlere odaklanırken beyinde sanki meditasyon yapılıyormuş gibi bir etki oluşur. Kişi odaklanır ve kafasındaki problemlerden uzaklaşır. Örneğin örgü örerken kişi sakinleşir ve zihni dinlenir. El işi yapmak strese o kadar iyi gelir ki anksiyete bozukluğu yaşayan hastalarda terapi yöntemi olarak bile kullanılmış ve başarılı olunmuştur.

El İşi Yapmanın Faydaları

Bir işi tamamladığında ve sonuçtan memnun olduğundan insan kendini mutlu hisseder. İşte bu yönüyle el işi yapmak kişinin özgüvenini ve tatmin duygusunu besler. Özellikle depresyon hastalarında grup halinde el işi aktiviteleri yapıldığı zaman hastalar kendilerini mutlu hissederler. Bir işi tamamlamak ve elde edilen ürünü birisine hediye etmek kişinin ruh haline fayda sağlar.

El işi yapmanın faydaları arasında beyinle alakalı hastalıklara iyi gelmek de var. Demans ve alzheimer hastalarında yapılan çalışmalar göstermiştir ki dikkat ve konsantrasyon gerektiren el işleri hastalığın sürecinin yavaşlamasına katkı sağlıyor. Bunun sonucunda el sanatları ile meşgul olmanın zihni koruyucu bir etkisi olduğu söyleniyor.

El işi yaparken kişi bütün dikkatini yaptığı işe verir. Bu yüzden kronik ağrı çeken hastalarda el işleri kişinin dikkatini yaşanan ağrıdan uzaklaştırır ve ağrıyla baş etmesine yardımcı olur.

El işi yapmanın faydaları en iyi grup halinde yapıldığında görülüyor. Aktiviteye katılan kişilerde aidiyet duygusu gelişiyor. Bireyler yaptıkları iş sayesinde sosyalleşiyorlar ve diğer insanlarla paylaşımda bulunuyorlar. Bu sayede empati duyguları gelişiyor. Bunun haricinde el işi yaparken bireyin el-göz koordinasyonları gelişiyor. Fiziksel ve zihinsel engelli bireylerde fizik tedavi amacıyla el işleri yapılabiliyor. El işi yapmak kişinin öz saygısını geliştirmesine ve yaptığı işin sonuçlarını görerek daha mutlu olmasına imkân tanıyor. Birlikte yapılan el işleri bireyin diğer insanlara daha toleranslı olmasını ve topluma aidiyet duygusunun geliştirilmesini sağlıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir