Anneye Vuran Çocuğa Nasıl Davranılmalı?

Çocuklar söz konusu olduğunda ebeveynler için birçok soru merak konusudur. Çocuk yetiştiren anne ve babaların bu süreçte karşılaştığı çeşitli sorunlar olabilmektedir. Özellikle duygularını bastıramayan çocuğun anne babaya ya da kardeşine vurması bu sorunlardan en önemlileri arasında yer alır. Anneye vuran çocuğa nasıl davranılmalı sorusuna cevaplar arıyorsanız sizler için bu konuyu araştırdık.

Anne ve babaların en fazla sorun yaşadığı problemlerden birisi çocukta gereksiz öfke ve sinirlilik halidir. Öfkesini kontrol edemeyen çocuğun annesine vurması aslında farkında olmadan yaptığı bir davranıştır.

Burada esas sorun çocuğu bu öfke derecesine getirmektir. Çocukları öfke kontrolünü sağlayamayacak duruma getirmektense çocuğa daha anlayışlı yaklaşmak ve vurduğu halde sakin kalarak onu yatıştırmaya çalışmak gerekir.

anneye vuran çocuğa nasıl davranmalı

Anneye Vuran Çocuğa Ne Yapılmalı?

İstediği şeyi elde edemeyen çocukların anneye vurması araçsal bir davranıştır. Her ne kadar bu davranış bizim toplumumuzda hiç iyi karşılanmasa da çocuğun amacına ulaşamadığında annesine vurması doğal bir davranıştır. Anneye vuran çocuğa ne yapılmalı diyorsanız sizlere sunacağımız önerileri dikkate almalısınız.

Sakince Konuşun

Çocuğunuzu en iyi anlayacak kişi sizsiniz. Anneye vuran çocuğu kızarak ve vurarak terbiye etmek yerine ona bu davranışının hoş olmadığı konusunda konuşarak doğru yolu göstermek yapmanız gereken şeydir. Konuşmak bir şeyi çözmenin ilk yoludur. Bunu diğer konularda da unutmamalısınız.

Çocuğunuza kızgın olduğunda bunu yapmaması gerektiğini, vurduğunda canınızın acıdığını söyleyin. Öyle ki sizden göreceği anlayış ile zamanla yaptığının doğru olmadığına kanaat getirecektir.

Ceza ya da Telafi Etme

Sinirle anneye vuran çocuğa o anda kızgınlıkla karşılık vermek yerine sakinleşmesini beklemek ve yaptığı davranışın ona cezaya neden olacağını belirtmek gerekir. Çocuğunuz sakinleştiğinde onu çok sevdiği bir aktiviteden uzak tutabilir ya da istediği bir şeyi elde etmesi için yaptığı davranışı telafi etmesi gerektiğini söyleyebilirsiniz.

Ceza kesinlikle çocuğa vurma şeklinde olmamalıdır. Ancak belirli bir aşamadan sonra ceza uygulamak, çocuğu caydırmak konusunda etkili ve kalıcı bir yöntem olabilir.

Hayır Demeyi Bilin

İstediğini elde etmeye çalışan çocuğun anneye vurarak hedefine ulaşması bunu kendine araç haline getirmesine neden olabilir. Çocuğunuzun kendine çizdiği yolda ilerleyerek istediğini her daim bu yöntemle elde etmesine izin vermeyin. Size vurarak istediği şeyi elde edemeyeceğini, tam aksine bu davranışı nedeniyle ona istediği şeyin alınmayacağını belirtin.

Çocuğa hayır denmediği zaman çocuk şımarır. Anneye vurma davranışı da daha çok şımarık çocuklarda görülmektedir.

Rol Model Olun

Şiddete başvuran çocukların çoğunda çevreden gördüğü davranışı rol model alma hissi bulunmaktadır. Unutmayın ki çocuğunuzun aynası sizsiniz. Ona kızgın anlarınızda vurmaktan kaçının. Aksi halde sizden şiddet gören çocuğunuz da size karşı şiddetle yaklaşacaktır. Çocuklar sadece ebeveynlerini rol model almaz. Özellikle teknolojinin geliştiği çağımızda televizyondaki dizi karakterleri ve internet üzerindeki oyun karakterleri de çocuk için rol modeldir. Çocuğunuzu saldırganlık içeren görüntülerden uzak tutmanız gerekmektedir.

Çocuğu saldırganlığa iten bazı nedenler vardır. Çocuktaki mevcut enerjinin atılmasına izin vermeme bunların başında gelir.  Bırakın çocuğunuz koşsun, dilediği gibi hareket etsin ve arkadaş çevresi ile oynasın. Saldırgan davranışlar sergilediğinde çocuğu asla ödüllendirmeyin. Özellikle de erkek çocuğu olan ebeveynlerin bu konuda daha dikkatli davranması gerekmektedir. Kültürümüzde sıkça görülen bir yanlış olan erkek çocuğun saldırganlığını onaylama ilerleyen süreçlerde şiddete meyilli bireyler oluşumunun en temel nedenidir. Anneye vuran çocuğa nasıl davranmalı sorusuna sunduğumuz önerileri dikkate alarak çocuğunuzu saldırgan davranışlardan uzaklaştırabilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir