Depresyondan Kurtulmak Ya Da Uzak Kalabilmek İçin 5 Öneri

Depresyon, insanın hayatının belirli bir döneminde kendini mutsuz hissettiği, yaptığı şeylerden zevk alamaz duruma gelip duygusal ve yer yer fiziksel düşüş yaşadığı dönemdir. Bu durumdan kurtulmak veya uzak durabilmek için yapılması gereken 5 önerimizi sizlerle paylaşmak isteriz.

Depresyondan Kurtulmak Ya Da Uzak Kalabilmek İçin 5 Öneri

Mücadele Edin

Depresyona giren insan gündelik yaşamda yaptığı aktivitelerden veya yapması gereken bazı görevlerden kendini uzak tutar. En basitinden insan sabah uyandığı zaman yataktan çıkmaz istemez. Bütün gün hiç bir şey yapmadan yatma duygusu ağır basar. Bu da hem fiziksel hem de duygusal olarak uyuşması sağlar. Bunun için öncelikle bu duyguyla mücadele etmek gerekir.

Yataktan çıkmak istememe duygusunu yenmek için çok zorlansak da yataktan bir an önce çıkmamız gerekir. Bunun yanında gündelik olarak yaptığımız işlere zihinsel olarak bağlanıp ufak bir bölümünü de olsa bu işlerimizi yapmak için kendimizi zorlamamız depresyonla mücadelenin ilk adımıdır.

Kendinizi Üzen ve Olumsuz Etkileyen Olaylardan Uzak Durun

Gündelik yaşamda bizi üzen, kısa sürede olsa bir karmaşanın içine çeken durumlar vardır. Bu durumlardan depresyon süresi boyunca kesinlikle uzak durmalıyız. Örnek vermek gerekirse bir müddet gündemden ve gündelik haberler uzak durmak bizim için iyi olabilir.

Bunun dışında insan kendini üzgün ve mutsuz hissettiği anlarda daha önce etkilendiği müzikleri dinleme, etkilendiği filmleri ve videoları izleme isteği oluşur. Bunlardan kesinlikle uzak durulmalıdır. Bunun yerine onu mutlu edebilecek tarz da aktivitelere yönelmeleri çok önemlidir.

Yeteneklerinizi Kullanın

Her insanın küçük ve ya büyük bir yeteneği, bir özelliği vardır. Bu yeteneği göstermek çoğu zaman insanın en haz aldığı şeylerin başında gelir. Bunun için mutsuz olduğunuz zamanlarda bu yeteneğinize sarılın ve onu gerçekleştirin. Örneği yemek yapmayı seven ve bu alanda başarılı olduğunuzu düşünüyorsanız hiç düşünmeden hemen işe koyulun ve yemek yapmaya başlayın.

Yalnız bu yemeği yaparken sizi biraz zorlayabilecek yemekler seçmeye dikkat edin. Sonunda hissedeceğiniz başarı duygusu sizi çok daha iyi bir ruh haline sokacaktır. Gitar çalmayı seviyorsanız ve bu konuda başarılıysanız, çalın. Sizi biraz zorlayıcı bir melodi çalın. Başardığınızda aldığınız haz emin olun çok büyük olacaktır.

Kendinize Uygun Tedavi Yöntemini Belirleyin

Depresyondan kurtulmak için spor yapmak, kendinize uygulayabileceğiniz en uygun tedavi yöntemlerinden biridir. Sabah uyandığınız an hemen egzersiz yapın. Bu sizin güne daha dinç

başlamanızı sağlayacaktır. Daha sonra kendinize bir program belirleyin ve o program ışığında sporunuza başlayın. Bunu yaparken kötü ruh halinden bir nebze kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Kitap okuyun, araştırın. Bazı insanların ruh haline en iyi gelen şeylerden biri kitap okumak ve araştırma yapmaktır. Bunun size iyi geldiğiniz düşünüyorsanız hemen kitap okumaya başlayın. Kötü düşünceler kendinizi uzak tuttuğunuzu göreceksiniz. Kısacası size gündelik yaşamınızda iyi gelen şeyleri kendinize tedavi yöntemi olarak belirleyin ve uygulamaya geçin.

Yardım Almaktan Çekinmeyin

Depresyondan kurtulmanın belki de en iyi yöntemi yardım almaktır. Bu yardımı almaya yakın arkadaşlarınızdan başlayın. En yakın arkadaşınız belki de sizin en iyi doktorunuzdur. Ona hissettiklerinizi düşündüklerinizi anlatmak çekinmeyin. Onun size iyi geldiğini düşündüğünüz an alabileceğiniz en iyi yardımı aldığınızı göreceksiniz.

Eğer ki kendinizi çok yakın hissettiğiniz bir arkadaşınız yoksa profesyonel bir destek almanız sizin için çok iyi olacaktır. Çünkü insan konuştukça, kendini ifade ettikçe rahatlayan ve huzur bulan bir varlıktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir