Hoş Kokulu Bir Serüven, Parfümün Tarihi

Parfümü hepimiz biliyoruz ve severek kullanıyoruz. Çevremizdeki insanları etkilemek ya da iyi hissetmek için solüsyon cinsinde bu maddeyi üzerimize sıkıyor ya da sürüyoruz. Parfümün tarihi oldukça eskilere dayanıyor aslında. Şimdilerde herkes tarafından kullanılabiliyor olsa da bazı özel marka ve parfümler var ki oldukça pahalı. Benzer bir şekilde eski zamanlarda da üretilen parfümler sadece din adamları, yöneticiler ve soylular içinmiş. Tabii ki bu toplumdan topluma değişiyor.

Günümüzde parfüm sektörü Avrupa’da, özellikle Fransa’da ünlü olsa da parfümün ilk çıkış noktası sanıldığı üzere buradan değil. Parfümün tarihi milattan önce 2000 yıllarında Mezopotamya’da başlıyor aslında. İnsanoğlu ateşi keşfettikten sonra yaktığı bitkiler ve ağaçlardan çıkan değişik kokuları keşfediyor. Bu kokular o kadar çok hoşlarına gidiyor ki bunu Tanrı’ya atfediyorlar ve onunla iletişim kurmak için kullanıyorlar. O zamanlarda kozmetik amaçlı değil de dini törenler için kullanılıyormuş parfüm.

Parfümün Tarihi

Daha sonraları Mısır’da yaygınlaşıyor parfüm. Ölümden sonra yaşama inanan Mısırlılar diğer hayatlarında birbirlerini kokuları ile tanıyabilecekleri düşündükleri için, mumyalama sırasında kokuya ve parfüme oldukça önem vermişlerdir.. İlerleyen yıllarda Kraliçe Cleopatra’nın öncülüğünde parfüm artık kozmetik, güzel kokma ve insanları etkileme amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Doğu kültüründe oldukça yaygınlaşan parfüm, Büyük İskender’in seferleri sırasında batıya taşınmış. Yunanlılar Mısırlılardan parfüm yapma tekniklerini öğrenmiş ve geliştirmişler. Hatta Yunanlı kadınların eskiden vücutlarının her bölgesi için farklı parfümler kullandığı söyleniyor. Romalılarda da oldukça yaygın olan parfüm uzun zaman Avrupa’da kalmış olsa da kilisenin cinsel isteği arttırdığı gerekçesiyle parfümü yasaklamasıyla uzun bir süre ortadan kalkmıştır. Doğuda hala yaygın olan parfümü Araplar oldukça geliştirmişlerdir. Damıtma yoluyla çiçeklerin özündeki kokuya ulaşmayı başaran Araplar parfüm kimyasının gelişmesine büyük katkı sağlamıştır. Parfümün tarihi yavaş yavaş günümüze doğru ilerlerken modern parfümün ilk izlerini Macaristan’da görüyoruz. Çeşitli esansları alkol içinde solüsyon haline getirerek günümüzdeki parfüme oldukça yakın bir parfüm üretiyorlar ve o zamandan itibaren Avrupa’da gittikçe gelişiyor ve yaygınlaşıyor. İşte o noktadan sonra Fransızların yoğun kullanımı ve geliştirmesiyle parfüm günümüzde bildiğimiz ve kullandığımız şeklini alıyor.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir