Anksiyete Bozukluğu Nedir?

Anksiyete bozukluğu, olabilecek kötü durumlar hakkında endişe duyma durumudur. Yani anksiyete bozukluğu kısaca fazla kaygılanmaktır. Normalde hepimiz başımıza gelebilecek kötü durumlar, kazalar ya da başarısızlıklar için kaygı duyarız.

Hatta anksiyete geçmişten beri hayatta kalmamızı sağlayan bir dürtüdür çünkü bizi karşılaşabileceğimiz tehlikeler karşısında dikkatli ve hayatta tutar. Ancak bu durum aşırıya kaçarsa ve en küçük şeylerden bile kaygı duymaya başlarsak, hayat kalitemiz bozulabilir ve ciddi rahatsızlık duyabiliriz.

Anksiyete Bozukluğu

Anksiyete Bozukluğunun Nedenleri

Anksiyete aslında normal olarak hepimizde bulunan bir duygudur. Önemli bir sınava girmemizden önce, iş görüşmelerinden önce ya da sevdiğimiz kişilerden haber alamadığımızda kaygılanmamız gayet normaldir. Bu durum aslında geçmişten beri genetiğimizde bulunan bir hayatta kalma dürtüsüdür.

Eskiden bu kadar güvenli evlerimiz, sokaklarımız yoktu ve ormanlarda, Afrika çöllerinde hayatta kalmayı başardık. Bu başarımızın büyük çoğunluğunu anksiyete duygumuza borçluyuz. Çünkü eğer karşımıza çıkabilecek yırtıcı aslanlardan, zehirli hayvanlardan, kazalardan, zehirli bitki ve gıdalardan korkmasaydık, elbette bunlar için önlem alamazdık. Anksiyete bizi tehlikelere karşı tetikte ve dikkatli tutmayı başardı çağlar boyunca. Fakat, artık bu kadar tehlikeli bir yaşam alanımız yok. İçimizde doğal olarak bulunan bu dürtüyü bazen aslında tehlike olmayan fakat bizi üzebilecek durumlar da tetikleyebilir. İşte bu durumlarla baş edemezsek, maalesef anksiyete bozukluğu durumuyla karşı karşıya kalabiliriz.

Anksiyete bozukluğu psikolojik bir durumdur ve birçok şekilde karşımıza çıkabilir. Hayat kalitemizi hatırı sayılır ölçüde düşürebilecek olan bu durum, bazı bireylerde o kadar yoğun seyreder ki kişide fizyolojik bulgular (baş ağrısı, mide bulantısı, sürekli uyuma isteği vb. bile görülebilir. Bu yüzdendir ki ciddi bir durumdur ve mutlaka bir uzmana görünmek gerekir. Maalesef ülkemizde henüz psikolojik rahatsızlıkların önemi kavranamamıştır ya da kavransa bile bu durumdan utanılmaktadır ve gerekli yardım alınmamaktadır. Psikolojik rahatsızlıklar da vücudumuzun herhangi bir bölgesinin hastalığı gibi normaldir. Nasıl ki grip olduğumuzda çekinmeden doktora gidiyorsak, ruhumuz hasta olduğunda da çekinmeden ilgili uzmana gitmeliyiz. Çünkü anksiyete bozukluğu da diğer ruh ve sinir hastalıkları gibi ciddi ve hayatımızı büyük ölçüde olumsuz etkileyebilecek bir olgudur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir