Google Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında, her şeyin küçük ekranlarda ve bir tık uzağımızda yer aldığı günümüzde şüphesiz ki en çok kullandığımız ve gün içinde yardımına başvurduğumuz başlıca unsur arama motorları. Google, Yahoo ve benzerleri gibi birçok arama motoru bulunsa da bilindiği üzere en çok tercih edilen arama motoru olarak Google diğerlerinin arasında başı çekiyor.

Hâl böyle olunca site sahiplerinin, sitelerinin arama motorlarında aranan içeriğe göre üst sıralarda çıkması ve arama motorunda görünür olabilmesi için bazı düzenlemeler yapmaya gitmesi gerekiyor. Buna İngilizce isminin kısaltması olarak “SEO” ismi verilirken Türkçe çevirisinde arama motoru optimizasyonu yer alıyor.

Arama motorları, kullanıcıların arama yaptığı içeriğe göre veri tabanındaki bilgileri tarayarak kullanıcıların karşısına sonuçları sunar. Eğer bir site arama motoru optimizasyonunu iyi bir şekilde yaptıysa, arama sonuçlarında üst sıralarda veya ilk sayfalar içerisinde görünür olacak ve kolaylıkla ziyaretçi akışını sağlayacaktır, bu da bir sitenin gelişip yükselmesi için en etkili yollardan biridir.

Arama motoru optimizasyonunu yapabilmek için öncelikle özgün yazılımlı, güncel ve taklit olmayan içeriklere sahip, sırf dolu bir görüntü verebilmek için aynı şeylerin peş peşe geldiği sayfaların olmadığı, etiket ve anahtar kelimeler gibi yukarı taşıyacak unsurların bulunduğu bir siteye ihtiyacınız vardır; bu da sitenizin arama motorlarında doğal optimizasyon içine dâhil olması anlamına gelmektedir.

Google Arama Motoru Optimizasyonu

Arama Motoru Optimizasyonu Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle optimizasyon çalışmalarına site içinden başlamak daha faydalı olacaktır. Site içinde yapılacak çalışmada ön plana çıkan unsurlar elbette ki içerikler ve anahtar kelimeler, bununla birlikte de sitenin teknik yapısı olacaktır. İçeriklerin özgün olması, etiketler ve anahtar kelimeler site içi optimizasyon çalışmalarında çok önemli bir yer tutmaktadır, bu üç unsur arama motorları içinde “doğal” olabilmenin başlıca yollarından biridir çünkü başlangıçta bir sorun teşkil etmeyecek gibi görünse de motorlar tarafından yapay bir durumun fark edilmesi sonradan sorunlara yol açacak ve sitenin tekrar aşağılara düşmesine sebep olacaktır.

Site dışında yapılacak çalışmalarda ise sitenin yükselip tanınmasını sağlayacak backlinkler, sitenin sosyal medyada paylaşılma sıklığı ve bununla gelecek olan markanın bilinme oranı olacaktır. Bu çalışmalarda video backlinkler ve özgün makalelerden de faydalanılabilir. Tüm bunlara dikkat edilerek yapılan bir arama motoru optimizasyonu sonucunda siteniz, aramalarda ilk sayfada, üst sıralarda çıkacak ve kolayca yükselecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir