Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralayan Buluş İnternet

İnternet, kendisi gibi hızlıca hayatımıza girmiş ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olmuştur. İletişim ağını global bir seviyeye çıkaran buluş, modern hayatı iyice hızlandırmıştır. Artık insanlar çok daha çabuk ve kolay bir şekilde birbirlerine ulaşabiliyorlar ve iletişim kurabiliyorlar. Bilgi paylaşımı konusunda bir devrim yaratmıştır.

Küresel anlamda sonsuz olasılıklar ortaya çıkmış bu devrimden sonra. Öyle ki o kadar geniş yelpazelere ulaşmış ki, internet üzerinden sektörler, şirketler bile kurulmuş. Hatta günümüzde birçok insan geçimini bu yolla sağlıyor.

Yeni Bir Çağın Kapılarını Aralayan Buluş İnternet

İnternet Nedir?

Aslında adından da tahmin edilebileceği üzere, ağlar arası ağ demektir. Yani, veri paylaşımı yapan sunucular(server) ve istemciler(client) arasında kurulan bağlar demektir. Günümüzde çoğumuz interneti kablosuz olarak kullansak da aslında mutlaka bir kablo bağlantısına ihtiyaç vardır. Web sitelerinin, aldığımız ve gönderdiğimiz e-postaların ve diğer bütün içeriklerin sunucuların hard disklerinde dosyaları vardır. Biz bilgisayarımızdan bu dosyalara ulaşmak istediğimizde, sunucu dosyaları istemci olan bizlere gönderir.

Yani sanılanın aksine sanal bir kavram değildir. Devasa ana sunuculardan oluşan odalar ve Dünya’nın her yerini bir ağ gibi saran hatta okyanuslardan bile geçen kocaman kablolarla gerçek bir varlıktır. Gökyüzünde ya da uzayda değil, Dünya’dadır.

İnternetin bir sahibi de yoktur. O aslında hepimize aittir. Bir ağlar bütünü olduğu için, server sahipleri olan internet sağlayıcıları, domainler alarak müşterilerle bunu paylaşır. İstemciler yani bizler de dilediğimiz sunucu ile anlaşıp bu küçük domaine ortak oluruz ve bunun için fatura öderiz. Sunucu, kablolar yardımıyla hizmeti evimize getirdikten sonra da modem diye bildiğimiz routerler yardımıyla cihazlarımız ağa bağlanır. Bu bağlantı LAN kablolarıyla ya da cihaz uyumluysa kablosuz Wi-Fi bağlantılarıyla gerçekleşebilir.

Wi-Fi Bağlantısı Nasıl Olur?

Çalışma prensibi bluetooth teknolojisiyle çok benzerdir. Cihazlar arasındaki radyo dalgalarını gigahertz frekansları üzerinden tanır ve birbiriyle paylaşır. Bu sayede router ve wi-fi özellikli cihaz birbirleri ile senkronize olurlar ve cihaz da ağa katılmış olur. Böylece kullanıcı, kablo bağlantısı olmadan internet ve onun büyüleyici dünyasına adım atmış olur.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir