Hızla İlerleyen Teknolojik Araçların Geleceği

Teknoloji hızla ilerlediği için gelecekte neler olabileceğini kestirmek zor değildir. Bu yazıda sizlere hızla ilerleyen ve ilerlemeye devam eden teknolojik araçlarla ilgili bilgiler vererek gelecek yıllarda beklenen sonuçları açıklayacağız.

Ters Paralizi

Bilim adamları, omurilik yaralanmalarının yol açtığı hareket kısıtlamaları özgürlüğünü geri kazanmak için beyin implantlarını kullanarak kayda değer bir ilerleme kaydetti ve bu ilerlemeyi daha ileriye taşımak için çalışmaları sürdürüyorlar.

Kendinden Sürüşlü Kamyonlar

Direksiyonda insan bulunmayan traktör römorkları yakında size yakın olan karayollarına bağlanır. Ülkenin 1,7 milyon kamyon şoförü için bu ne anlama geliyor?

Yüzün İle Ödeme

Çin’de yüz algılama sistemleri artık ödemeleri yetkilendiriyor, tesislere erişim sağlıyor ve suçluları takip ediyor. Bu uygulamayı diğer ülkelerin de kullanacağı düşünülüyor. Ancak biraz zaman gerekebilir.

Pratik Kuantum Bilgisayarları

Google, Intel ve bazı araştırma gruplarındaki ilerlemeler, daha önce hayal edilemeyen güce sahip bilgisayarları tedarik etmeye başladı. Bu bilgisayarlar ile teknoloji ve bilişim hizmetleri daha da hız kazanacağa benziyor.

360 Derece Selfie

Küresel görüntüler üreten ucuz kameralar, fotoğraflarda yeni bir dönem açıyor ve insanların hikayelerini paylaşma biçimlerini değiştiriyor. Bu da selfie tutkunları için yeni bir moda olacağa benziyor.

Sıcak Güneş Hücreleri

Isıyı odaklanmış ışık ışınlarına dönüştürerek yeni bir güneş cihazı ucuz ve sürekli güç üretebilir.

Gen Terapisi 2.0

Bilim adamları, nadir görülen kalıtsal bozukluklar için tedavi kürleri tutan temel sorunları çözmüşlerdir. Gelecek dönemlerde aynı yaklaşımın kanser, kalp hastalığı ve diğer yaygın hastalıklar için de yapılıp yapılmayacağı merak konusu.

Hücre Atlası

Biology’nin bir sonraki mega projesi, hücreler ile ilgili özgün bir harita oluşturmak. Eğer bundan öncekilerden daha detaylı bir çalışma olursa, teknolojinin ne denli hızlı ilerlediği için de büyük bir kanıt olarak ortaya çıkacak.

Nesnelerin İnterneti

Hemen her alanda insanın yerini tutabilme potansiyeline sahip nesneler, gelecekte tabiri caizse insanın papucunu dama atacağa benziyor. Her ne kadar nesnelerin interneti kavramı büyük bir oluşum olsa da yüzde yüz olarak insanları kenara çekmesi fazla da gerçekçi değildir. Ancak ne denli etkiye sahip olacakları konusunda gelecek yıllarda daha detaylı bilgilere sahip olabilirsek, gerçekçi olup olmadığına kesin olarak karar verebiliriz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir