Gelinlik Seçimi Nasıl Yapılmalı?

Masallara konu olan prensesler kadar güzel bir gelin olmak için yıllar boyu hayal kuranlardan mısınız? Hayallerinizi gerçeğe dönüştürmenin vakti geldiyse gelinlik seçimi nasıl yapılmalı sorusuna sunacağımız önerileri mutlaka gözden geçirmelisiniz. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki gelinlik seçerken hem vücut tipiniz, hem zevkleriniz, hem de rahatlık ön planda olmalıdır. Tam da bu noktada gelinlik seçimi konusunda ne kadar dikkatli davranılması gerektiğinden bahsetmeliyiz.

Gelinlik seçimi nasıl yapılmalı

Hayatınızın en özel gününde yapacağınız yanlış gelinlik seçimi sizi bir ömür pişman edebilir. Bu pişmanlığı yaşamak istemiyorsanız düğün hazırlıklarınız arasındaki en önemli detay gelinlik modelinizin seçimi olmalıdır. Gelinlik seçiminde doğru karar verebilmek için gelinlik provasına gitmeden önce kriterlerinizi belirleyin.

Hazır bir gelinlik mi, yoksa özel dikim bir gelinlik tercihi mi yapacağınıza karar verin. Bu sayede gelinlik modeli seçiminde en önemli adımı atmış olursunuz. Seçim yapacağınız sezonun gelinlik fiyatlarına göz gezdirin. Bütçenizi ve gelinlik modellerinin fiyatlarını mutlaka göz önünde bulundurun. Unutmayın ki düğün sürecinde alacağınız tek şey gelinlik değildir. Gelin çiçeği, tacı ve aksesuarları da bu bütçenin içinde bulundurmanız gerekmektedir.

Gelinlik Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her genç kızın hayali olan bir gelinlik modeli vardır. Gelinlik modeline karar verirken hayal edileni bulmak sanıldığı kadar kolay olmamaktadır. Peki gelinlik seçiminde dikkat edilmesi gerekenler nelerdir diyorsanız sizler için birkaç önerimiz var;

  • Düğün tarihiniz belli ise fazla vakit kaybetmeden gelinlik araştırmasına başlamanızda fayda var. Dergileri, internet sayfalarını ya da gelinlik firmalarına ait koleksiyonları inceleyerek beğendiğiniz modellerin ortak noktalarını not edin. Hayalinizdeki gelinliği seçme aşamasında bu bilgilerden yola çıkarak daha rahat karar verebilirsiniz.
  • Gelinlik seçimi yaparken dikkat edilecek en önemli konu seçeceğiniz modelin vücut tipinize uygun olmasıdır. Armut vücut tipine sahip bayanların A kesim gelinliklere yönelmesi, kum saati vücut tipine sahip olan bayanların ise balık model gelinlikler tercih etmesi daha şık bir görünüm oluşturacaktır.
  • Seçtiğiniz modeli almak için erken davranmayın. Gelin adaylarının düğüne sayılı günler kala kilo vermesi nedeniyle seçtiği gelinlikte sorun yaşaması muhtemeldir. Bu nedenle kilo problemini göz önünde bulundurarak düğüne yakın bir tarihte son provanızı gerçekleştirmenizi tavsiye ederiz.
  • Gelinlik modelinize karar verirken düğün mekanınızı ve konsepti mutlaka göz önünde bulundurun. Balo salonu ya da kapalı mekanlarda gösterişli gelinlikler kullanılabilirken, kır düğünü ya da açık mekanlar için daha sade ve rahat modellerin ideal bir seçim olduğu görülmektedir.
  • Kumaş seçimi yaparken mevsime dikkat etmenizde yarar var. Yaz aylarında tül, ipek ya da şifon kumaşlar, kış aylarında ise saten, krep ya da gazar gibi daha gösterişli kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Gelinliğinizi seçerken tarzınızı da ön plana çıkarmanız gerekir. Bilhassa gelinliğin üst kısmı misafirlerinizin dikkatini çekecek ilk bölümdür. Düğün mekanına giriş yaptığınızda çoğu kişinin gözleri gelinliğinizin üst kısmına yönelecektir. Bu aşamada vücut hatlarınıza ve tarzınıza uygun bir seçim yapmanız sizi prenses görünümüne ulaştıracaktır. Gelinlik seçiminde püf noktalar sunduğumuz bu yazımızı dikkate alarak daha stressiz bir düğün hazırlığı yapabilirsiniz. Son olarak gelinlik konusunda karar vermek için son günleri beklememenizi de önemle hatırlatırız.

Vücut Tipine Göre Gelinlik Seçimi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi gelinlik seçiminde vücut tipi çok önemlidir.  Örneğin kilolu gelinler nasıl gelinlik seçmeli en yaygın sorulardan biridir. Ya da kısa ve zayıf olanlar için giyilmesi gereken gelinlikle uzun boylu olanlar için giyilmesi gereken gelinlik farklıdır. Burada bazı genel tüyolar paylaşacağız. Ancak unutmamak gerekir ki kişi prova safhasında kendine en çok yakıştığını düşündüğünü giymelidir.

  • Yukarıda belirtiğimiz gibi armut vücut tipine sahip alt bölgesi daha geniş olanlar için A kesim gelinlik tavsiye edilmektedir.
  • Elma vücut tipi için ise V yaka ve düz kesim gelinlikler ön plana çıkmaktadır.
  • Kilolu gelinler için ise armut tipi mi elma tipi mi yoksa dikdörtgen tipi bir kilo olmasına göre durum değişir. Ancak kilolu gelinler için öncelikli olan kiloyu örtmekten ziyade gelinliğin vücut tipine oturmasıdır.
  • Kısa boylu olanlar (1.50 boy civarı) V yaka modeli tercih ederlerse daha uzun dururlar. Havuz yaka veya prenses yaka da iyi bil alternatif olabilir. Ancak halter yaka veya kayık yaka pek tercih edilmez.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir