Stiletto Moda Nedir?

Ayakkabı günlük yaşamda ayakları koruma ve yürümeyi kolaylaştırma için üretilen en önemli fonksiyonel ihtiyaçlardan biridir. Öyle ki günümüzde bu ihtiyaç moda açısından da hayatımızda önemli bir yere sahiptir. Hiç kuşkusuz ki ayakkabı tercihi yaparken modayı dikkate almayan bir birey yoktur. Bu ihtiyaç göz önünde bulundurularak birbirinden farklı ayakkabı modellerinin üretimi yaygınlaşmıştır. Bu modellerden birisi de hem zarif, hem de şık bir görünüme sahip olan stiletto olmuştur. Sizlere stiletto moda nedir sorusu için cevaplardan bahsedeceğiz.

Yüksek ve ince topuğu olan ayakkabı modeline verilen isim stilettodur. Stiletto İtalyan ayakkabı tasarımcısı olan Salvatore Ferragamo ve Fransız aksesuar tasarımcısı olan Roger Vivier’in ortak tasarladığı bir ayakkabı modelidir. Stiletto ayakkabının moda dünyasında yaygınlık ve popülerlik kazanması ise 1950’lere dayanmaktadır.

Stiletto Modası Tarihçesi

İnce topuklu ve sivri burunlu bir ayakkabı modeli olan stiletto son derece şık ve zarif bir ayakkabıdır. II. Dünya Savaşı sonrasında Christian Dior’un bele oturan balon etek tasarımına uyum sağlamak için Roger Vivier tarafından üretilen stiletto o dönemlerde tahtadan yapılan topuklarının çabuk kırılması nedeni ile kullanışlı görülmemiştir. Stiletto modası tarihçesi 1954 yılında Kıbrıslı bir göçmen olan Mehmet Kurdaş’ın stiletto topuğunun içerisine alimünyum çubuk ekleyerek çivi ya da iğne topuk olarak adlandırılan modeli tasarlamasına dayanmaktadır.

Üretilen ilk stilettonun topuğu 8-8,5 cm olarak tasarlanmıştır. Stiletto modasının ilk yaygınlaştığı dönemlerde sadece gece ayakkabısı olarak kullanılan bu model günümüzde sokak modasının da vazgeçilmez seçimlerinden birisi olmaktadır. Gece, gündüz olmaksızın her türlü davet, toplantı ya da şık kombin seçenekleri için stiletto kullanmak mümkündür. Hatta spor tarza uygun modelleri ile stiletto kot pantolonla dahi kombin yapılabilmektedir. Kadınsılığı ön plana çıkaran bu ayakkabı modelini her kadın yılda bir defa dahi olsa kullanmayı tercih etmektedir.

Stiletto her ne kadar şık ve zarif bir ayakkabı modeli olsa da, kullanım açısından pek fazla rahat olduğunu söyleyemeyiz. Özellikle 2-3 saatten fazla stiletto ile ayakta kalmak hem yorucu, hem de sağlık açısından zararlı olabilmektedir. Uzun süre stiletto ile ayakta durmanın ayak kemiklerinde zarara ya da bacaklarda varise neden olabileceği belirtilmektedir. Her şeye rağmen stiletto ayakkabı modası benim için vazgeçilmez diyenlerdenseniz ayakkabı seçimini yaparken birkaç detaya dikkat etmeniz gerekir. Stiletto seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylardan bazıları şunlardır;

  • Ayak yapınız inceyse sivri burunlu stiletto seçimi yaparak şık görünebilirsiniz. Taraklı bir ayağa sahipseniz yuvarlak uçlu stiletto seçmenizi öneririz.
  • Ayakkabınızı seçerken iskeletinin ve topuğunun sağlam olmasına özen gösterin. Aksi halde yürürken sorun yaşamanıza yol açabilir.
  • Stiletto ayakkabınızı gece için kullanacaksanız ayağın orta kısmında boşluk olan modelleri seçebilirsiniz. Günlük yaşam için seçeceğiniz stiletto modelinin dar olmamasına ve topuğunun da kısa olmasına özen göstermenizde fayda var.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir