Akneye Ne İyi Gelir?

Rahatsız edici cilt problemleri arasında yer alan akneler hem görünümü ile, hem de acı vermesi nedeniyle birçok gencin ortak sorunudur. Düzenli olarak cilt bakımı uygulamak, düzenli beslenerek yenilene ve içilene dikkat etmek akne problemlerini engellemek için önemlidir. Ancak bazen her ne kadar dikkat edilirse edilsin akne oluşumunu önlemek mümkün olamamaktadır. Akneye ne iyi gelir sorusuna cevap arayanlardansanız sizlere sunacağımız doğal yöntemler ile evde kendi tedavinizi uygulayabilirsiniz.

akneye ne iyi gelir

Cildin kötü görünmesine neden olan akneler kimi zaman hiç beklenmedik dönemlerde ortaya çıkar. Gençlerin korkulu cilt problemlerinden biri olan akne ile savaşmak için pahalı kremler ve kozmetik ürünlere başvurmaya gerek yoktur. Kimyasal içeren ürünlerle tedavi uygulandığında geçici olarak çözüm sağlanabilse de bu ürünlerde bulunan maddeler akne sorununun giderek artmasına yol açabilmektedir. Akne ile savaşmada en iyi yöntemin evde uygulayacağınız doğal çözümler olduğunu unutmamanız gerekir.

Akneye İyi Gelen Çözümler

Akne oluşumu ergenlik çağı ile birlikte kendini gösteren bir sorundur. Ciltte akne oluşumuna yol açan temel problemler hormonlar nedeniyle adrenal bezlerdeki yağ hücreleridir. Akneye iyi gelen çözümler ile düzenli şekilde cilt bakımı uygulayarak akne oluşumunu en aza indirmek mümkündür.

Düzenli Temizlik

Cildinizi güzel bir görünüme kavuşturmak ve akne ya da sivilce gibi sorunlarla karşı karşıya kalmamak için yapmanız gereken ilk şey rutin cilt temizliğidir. Su ve sabun ile düzenli olarak cildinizi temizleyerek toz, kir ve bakterilerin ciltten atılmasını sağlayabilirsiniz. Cilt temizliği sayesinde gözeneklerde yağ birikmesini önlemiş olursunuz. Bu da akne oluşumuna neden olan etkeni ortadan kaldırmak demektir.

Sağlıklı Beslenme

Sağlıksız besinler tüketmek akne gibi cilt sorunlarının daha çok yaşanmasına neden olacaktır. Çikolata, patates kızartması, fıstık, çekirdek ve kola gibi zararlı besinlerden uzak durmalısınız. Bununla birlikte son yıllarda gençlerin en sevdiği şey olan fast-food tarzı beslenme de aknenin en iyi dostudur.

Aknelerle Oynamayın

Cildinizde kalıcı izler oluşmasını istemiyorsanız akne ve sivilce gibi sorunlarla çok fazla uğraşmayın. Sivilceyi sıkmak birçok kişinin sıklıkla yaptığı hatalardan birisi olmakla birlikte, ciltte kalıcı izlere neden olan bir durumdur.

Akne Tedavisi İçin Doğal Yöntemler

Akne tedavisi için aşağıdaki doğal yöntemden yararlanabilirsiniz.

Bal ve Limon Maskesi

Antibakteriyel özelliği bulunan bal ve anti-alerjik özelliği bulunan limon ile hazırlayacağınız maske akne problemleri için en doğal yöntemlerden biridir. Akne tedavisi için doğal yöntemler arasında yer alan bal ve limon maskesi haftada 1 defa düzenli olarak uygulandığında akne, sivilce gibi problemlerin önüne geçmektedir.

Malzemeler

  • 1 yemek kaşığı bal
  • 1 yumurtanın beyazı
  • 1 çay kaşığı limon suyu

Malzemeleri küçük bir kasede karıştırarak maskeyi temiz cildinize uygulayın. 15 dakika kadar bekledikten sonra cildinizi durulayın ve yumuşak bir havlu ile kurulayın. Yumurta beyazı sıkılaştırıcı özelliği ile cildinizi tazeleyecektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir