Faizsiz Yatırım Yöntemleri Nelerdir?

Tasarruf yapmayı tercih edenler için geleceğe dair yatırım yapmak öncelikli hedeftir. Tüketicilerin birçoğu faizli araçlara yatırım yapmayı tercih ederken, birçoğu için faizsiz yatırım araçları ideal bir seçimdir. Olaya dini açıdan bakarak faiz getiren yatırım araçlarını tercih etmek istemeyenler için faizsiz yatırım yöntemleri nelerdir sorusuna cevaplar sunacağız.

Kişinin hayallerine, beklentilerine ve hedeflerine göre değişen bir kavram olan yatırım küçük, büyük fark etmeksizin doğru şekilde değerlendirildiğinde beklenen hedefe ulaşmayı kolaylaştırmaktadır.

faizsiz yatırım yöntemleri nelerdir

Kazandığınız ve sahip olduğunuz parayı değerlendirmek, geleceğe dair yatırım yapmayı bilmek önemlidir. Kötü günleri düşünerek maddi açıdan bir miktar birikmişe sahip olmak ileride büyük badireler atlatmanızı sağlayabilir. Yatırımlar konusunda bilgi sahibi olmak ve deneyim kazanmak önemlidir. Bilinçsiz yapılan yatırımlar paranıza değer katmayacağı gibi beklentilerinizi de karşılamayabilir. Özellikle de faizsiz yatırım yapmak isteyenlerin uygun seçeneklere yönelmesi gerekmektedir.

Faizsiz Yatırım Araçları Nelerdir?

Faizsiz yatırım birçok kişinin inanış açısından tercih ettiği bir yatırım yöntemidir. Faizsiz yatırım araçları nelerdir sorusuna cevap arayanlar için yaptığımız araştırmalardan bahsedeceğiz. Döviz, kira sertifikası, kıymetli madenler, hisse senedi, bireysel emeklilik ve katılım fonları gibi faizsiz yatırım yöntemleri tercih edilebilir.

Altın

Her ekonomik seviyeden insanın yaygın olarak tercih ettiği yatırım araçlarının başında altın ve türevi kıymetli madenler gelir. Kolay nakit paraya dönmesiyle ve uzun vadede değer kazanmasıyla altın, çok sık tercih edilir.

Yatırımlarınızı kıymetli maden alım satımı ile değerlendirmek istiyorsanız uzun vadeyi tercih etmelisiniz. Altın alıp 1 ay sonrasında bozdurmayı planladığınızda kar ya da zarar riski söz konusudur. Ancak birkaç yıl beklettiğinizde elbette ki karınız olacaktır.

Birçok ekonomist bütün yatırımınızı olmasa da yatırımınızın bir bölümünü altında tutmayı tavsiye etmektedir. Bunun nedeni belirsizlik ortamlarında altının değer bulması ve uzun vadede paranızı enflasyona karşı korumasıdır.

Hisse Senedi

Faizsiz yatırım yapılacak yöntemlerden birisi de hisse senetleridir. Doğru analizler ile karlı yatırımlar yapmak için şirketlere ya da özel sektörlerin hisse senetlerine pay ayırabilirsiniz. Hisse senedi yatırımından ne kadar kar sağlayacağınız yatırım yapacağınız şirkete ve sahip olduğunuz paya bağlıdır. Bir de yatırım yaptığınız şirketin karlılığı sizin de karlılığınızı doğrudan etkileyecektir.

Borsada hisse senedi alım satım işlerine giriyorsanız borsanın genel gidişatı, ekonominin genel gidişatı, şirketler hakkında detaylı bilgi vb. verilere sahip olmanız gerekecektir. Ayrıca iyi bir risk yöntemi bilginiz de olmalıdır. Bu nedenle bu yatırımı sadece belirli bilgi ve tecrübeye sahip insanların yapması daha doğru olacaktır.

Gayrimenkul Alımı

Prim yapacak gayrimenkuller satın aldığınızda son yılların en kazançlı yatırım yöntemlerinden birini tercih etmiş olacaksınız. Özellikle de yatırım yapacağınız bölgenin kazanç getirisi sağlama olasılığı varsa faizsiz olarak uzun vadede güzel kar sağlayabilirsiniz. Alacağınız gayrimenkulün metro, okul, park ya da baraj vb. koşullar için kullanılma imkanı varsa değer olarak size daha fazla yarar sağlayacaktır.

Ancak şunu belirletmek gerekir ki  faize bulaşmadan gayrimenkul almak için nakit para kullanmanız gerecektir. Siz faiz kullanmıyor olsanız bile aldığınız evin değer kazanabilmesi için ev satışlarının canlı olması gerekir. Bunun için de banka faizlerinin belli bir oranın altında olması şarttır.

BES

Bireysel Emeklilik sisteminde faizsiz olarak yatırım yapmış olursunuz. Burada elde edeceğiniz kar devletin sağladığı vergi avantajıdır. Bankalarla yaptığınız anlaşmaya göre değişecek olsa da kısa bir örnekle açıklamak gerekirse yapacağınız 200 TL’lik bir yatırım devlet desteği ile 250 TL olmaktadır.

Anlaşılan süre sonunda birikiminizin tamamını alabilir ya da maaş şeklinde bağlanmasını isteyebilirsiniz. Katılım bankalarının faizsiz bireysel emeklilik programlarına dahil olabilirsiniz. Özellikle para biriktirme alışkanlığı olmayan insanlar için uzun vade yatırımlarından en avantajlı olanları arasında yer almaktadır.

Katılım Hesabı

Faiz kullanmayan katılım bankaları yani finans kuruluşları size faizsiz kazanç imkanı sunmaktadır. Yatırdığınız para faizsiz işlemlerde değerlenmekte ve elde edilen kazançtan siz de kar payı elde etmekte olursunuz.

Çeşitli katılım bankalarının katılım hesabı kampanyalarını takip edebilirsiniz. Ayrıca faizsiz yatırım konusunda güvenmeniz için size araştırma imkanı da sunmaktadırlar. Bununla birlikte katılım hesapları genellikle az kazandırmakta ve bu kazanç ile paranızın değerini korumaktadır.

Bununla birlikte uygulaması basit olduğu için sizlere önerdiğimiz yöntemler faizsiz yatırım araçları arasında en sık tercih edilenlerin başında gelir.

Bunlar dışında sayısız yöntem bulunmaktadır ve uzun vadede kar sağlayacak sistemler de vardır. Beklentilerinizi ve hedeflerinizi göz önünde bulundurarak sizin için en doğru yatırım yöntemine karar verebilirsiniz. Ancak size genel tavsiyemiz yatırım yapmadan önce en azından enflasyon, aylık enflasyon, ekonomik büyüme, faiz gibi kavramları iyi öğrenmenizdir. Bu kavramları iyi öğrenirseniz daha mantıklı kararlar verebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir