Dünyanın En Güzel 2 Mimari Yapısı

Dünyada pek çok mimari yapı olmasına rağmen öyleleri var ki; sıradışı bir şekilde yapılmıştır. İşte o sıradışı mimari yapılardan en güzel ikisi;

1-) Ulusal Sahne Sanatları Merkezi, Pekin, Çin

Ulusal Sahne Sanatları Merkezi de Ulusal Pekin Tiyatrosu’nda bulunan muhteşem bir sanat merkezi olarak da bilinir. Titanyum ve camdan yapılmış bu muhteşem elipsoid yapı, ‘Dev yumurta’ olarak da tanımlanmaktadır. Binada 118900 metrekarelik bir alanda bir opera binası, bir konser salonu ve bir tiyatro bulunmaktadır.

Bu bina Fransız mimar Paul Andrew tarafından tasarlanmıştır. Bu sanat merkezinin inşası 2001 yılında başlamış ve 2007 yılında tamamlanmıştır. Bu yapının etkileyici oval biçimli dış yüzünün yapımı için yaklaşık 18000 titanyum plaka ve 1000 adet ultra-beyaz cam kullanılmıştır.

2-) Sydney Opera Binası, Avustralya

Sydney opera binası dünyanın tartışmasız en güzel mimarlık harikalarından biridir. Aynı zamanda ise Avustralya’nın en tanınmış binasıdır. UNESCO 2007 yılında bu binayı, dünya mirası Sydney Opera Evi olarak tanıdı.

Sydney opera binasının yapımına 1957’de başlanmış ve tamamlanma süresi 16 yıl sürmüştür. Bina, Danimarkalı Mimar Jorn Utzon tarafından tasarlanmıştır. Bugün Sydney opera binası, en popüler çok oyunculu sahne sanatları merkezidir. Her opera 1500’den fazla gösteriye ev sahipliği yapıyor ve dünyanın her yerinden 2 milyon ziyaretçi çekiyor.

Sydney opera binasının çatı yelkenleri yaklaşık 2100 prefabrik betonarme bölümden oluşmaktadır. Mimar Jorn Utzon, opera binasının çatısı için, Sydney limanında yapıyı daha dikkat çekici hale getirmek için özel bir seramik karo kullanmıştır.

Sydney opera binasının tasarımında özel seramik karoların yapımı üç yıldan uzun sürmüştür. Mühendisler Sydney operasının yelken çatılarının tasarımı için 1 milyondan fazla fayans kullandılar. Sydney opera binasının içi krem, kırmızı ve sarı gibi çeşitli renklerin çekici bir görüntüsüne sahiptir.

Sydney opera binası beş ana bölümden oluşmaktadır. Bina, 2679 koltuk kapasiteli bir konser salonu, 1547 koltuk kapasiteli bir opera binası, 544 oturma kapasiteli bir tiyatro salonu, 398 oturma kapasiteli bir oyun salonu ve 364 kapasiteli stüdyo kapasitelidir. Salonlar ayrıca nefes kesen tasarımlara ve harika akustik özelliklere sahiptir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir