Bitkilerde Klorofil Maddesi En Çok Nerede Bulunur?

Bitkiler için fotosentez çok önemlidir. Aslında bütün canlılar ve doğal sistem için fotosentez önemlidir. Bitkilerde fotosentezin ana pigmenti klorofil maddesidir. İşte burada klorofil maddesi en çok nerede bulunur sorusu devreye girmektedir.

Bitkiye yeşil rengi veren pigment klorofildir. Bu nedenle bitkinin yeşil kısımlarında klorofil bulunur. Yeşillik arttıkça klorofil yoğunluğu da artmaktadır. Bitkilerin yeşil kısımları fotosentez yaparken diğer kısımları fotosentez yapmaz. Bitkilerde klorofil kloroplast organeli içerisinde yer alırken diğer fotosentez yapan bazı canlılarda serbest halde bulunmaktadır.

Klorofil Yapısı

Klorofil içerisinde magnezyum (Mg) elementi bulunan ve canlılara yeşil rengi veren önemli bir pigmenttir. Güneş ışığını tutarak buradaki enerjiyi besinlere kazandırmakla görevlidir. Bu sayede bitkiler besin üretir ve bu besinleri hem kendileri tüketirken hem de bizim gibi tüketici canlıların tüketmesine olanak sağlanır.

Bitkilerin en yeşil kısımlarında bolca yoğunlaşan klorofil pigmenti besin üreten birçok mikroorganizmada da bulunur. Örneğin yeşil rengli alglerde de klorofil pigmenti bulunur. Ayrıca fotosentez yapan bazı bakteri türlerinin de sitoplazmasında klorofil pigmenti bulunmaktadır. Bitkilerde klorofil a ve klorif b şeklinde iki adet tamamlayıcı klorofil bulunmaktadır.

Fotosentezin Önemi

Fotosentez canlı yaşamındaki en önemli biyokimyasal olaylardan biridir. Bunun nedeni bütün canlıların enerji elde etmek için besine ihtiyaç duymasıdır. Besin üretimi de fotosentez denilen sistemle gerçekleştirilir. Ayrıca kemosentez ile de besin üreten canlılar bulunmaktadır.

Bizler tüketici canlılar olarak kendi besinimizi üretemeyiz. Ancak bitkilerin fotosentez ile ürettiği besinleri tüketebiliriz. Ya da hayvansal gıda tükettiğimizde bu hayvanlar da yine bitkileri tüketmek zorundadır.

Bu açıdan bakılırsa fotosentez olmadan tarımın, beslenmenin, yaşamın olması imkansız görünmektedir. Öyleyse günlük hayatta çok da farkında olmadığımız klorofil maddesi aslında hayatımızın temel taşlarından biridir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir