Ayda Yaşam Var mıdır?

Ay, Dünya’nın tek doğal uydusudur. Ay’ın oluşumu ile ilgili süregelen birçok teori vardır. Araştırmalar bu teorileri sürekli değiştirmiştir. Bu teoriler içerisinde bilim adamları tarafından kabul edilen en önemli teori, Ay’ın büyük patlama ile Güneş’ten kopan Dünya’nın bir parçası olduğudur. Bu da akıllara ‘’Ay’da yaşam var mıdır?  gibi soruları getirmektedir.

Ayda Yaşam

Ay’da Yaşam Neden Olamaz?

Bilim adamlarına göre şu anda Ay’da yaşam olması bilimsel olarak mümkün değildir. İlk olarak Ay’da hava olmaması yaşam olamayacağının bir kanıtıdır. Ayrıca Ay’da hava olmaması gezegenin ısısının çok soğuk veya çok sıcak olabileceği anlamına gelmektedir. Ay’ın Güneş’e dönük olan kısmında ısı bazen 180 dereceyi bulurken bazen ­-260 derecelere düşmektedir. Bu veriler incelendiğinde Ay yüzeyinde Dünya’ya ait bir yaşam formunun canlı kalması mümkün değildir. Ay’da yaşam olamamasının diğer en büyük sebebi ise Ay’da atmosfer olmamasıdır. Atmosferin yokluğu hava olaylarının olmadığının ve Güneş’ten gelen zararlı ışınların süzülmediğinin bir kanıtıdır. Yeryüzündeki canlılar Güneş’in zararlı etkilerine karşı koyacak biyolojik yapıya sahip değildir. Tüm bu bilgiler ışığında bir gezegende gerekli olan hava, su ve yeterli ısının olmaması bizleri Ayın içinde yaşam olamayacağı sonucuna ulaştırmaktadır.

Ay’da Yaşam İzleri

Ay’a ilk ayak basan insan Neil Armstrong ve daha sonra Ay’a giden bilim adamları tarafından Ay yüzeyinden getirilen materyaller incelendikçe, bir zamanlar Ay’da yaşama elverişli koşullar olabileceğine dair kanıtlar ortaya konulmuştur. Son verilere göre 4 milyar yıl önce Ay’da volkanik bazı olaylar oluşmaya başlamıştır. Volkanik olaylar ise yaklaşık 500 milyon yıl sürmüştür. Bazı bilim adamlarına göre, volkanik olaylar sayesinde Ay’da biriken duman ve su buharı atmosfer oluşmasına sebep olmuş olabilir. Yine getirilen materyaller sayesinde Ay yüzeyinde su birikintileri oluştuğuna dair kanıtlar elde edilmiştir. Bilim adamları, bu birikintiler içerisinde çok yüksek ihtimalle mikroskobik canlılar olabileceğini ileri sürmüştür. Dünya’da yaşamın 3.8 milyon yıl önce siyanobakterilerle başladığı tahmin edildiğine göre, Ay’ın Dünya ile olan etkileşimi sonucu bu bakterilerin Ay yüzeyine taşınmış olma ihtimali de çok yüksektir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir