Çocuğa Bilinç Nasıl Kazandırılır?

Hayattaki birçok şeyde olduğu gibi mutluluğu ve başarıyı etkileyen bilinç konusunda da ailenin etkisi büyüktür. Çocuğu için her şeyin en iyisini isteyen ebeveynlerin yapması gereken en önemli şey bilinçli bireyler yetiştirmektir. Bir bireyin kendini ifade edebilmesi, kendine güvenmesi ve hayattaki hakkını savunabilme özelliği bilinçli bir birey olmasına bağlıdır. Bu nedenle anne babalara çocuğa bilinç nasıl kazandırılır sorusu için cevaplar sunacağız.

Duygu ve düşüncelerini özgürce ifade edebilen, kendi ayakları üzerinde durabilen ve sorumluluklarının bilincinde olabilen bireylerin çoğunlukla aile tarafından desteklenmesi önemlidir. Bir bireyin hayata dair kararlar almasında ilk yardımcısı ailesidir. Bu nedenle ebeveynlerin çocukluk döneminde bilinçli bireyler yetiştirmeye odaklanması büyük önem taşımaktadır.

Çocuğa Sorumluluk Bilinci Kazandırma

Birçok şeyi çocukluk çağında aileden öğrenilmektedir. Bunlardan birisi de sorumluluk bilinci olmaktadır. Bireyler kimi zaman çeşitli nedenlerden ötürü sorumluluk bilinci ile hareket etmemektedir. Bu  duyguyu kazandırmanın en temel kuralı çocukluk çağında o duyguya sahip bireyler yetiştirmektir. Peki çocuğa sorumluluk bilinci nasıl kazandırılır diyorsanız izlemeniz gereken süreçten bahsedelim.

Çocuğunuza kendini fark ettirin

Çocuğunuz bir birey olduğunu, sorumlulukları olduğunu ve eksiklerini ya da yanlışlarını fark etmelidir. Ona istediklerini yapması ve bir birey olduğunu fark etmesi için çeşitli sorumluluklar yüklenmesi için fırsat tanıyın.

Kendine karşı sorumlu olmayı öğrensin

Bir bireyin en büyük sorumluluğu kendine karşı olmalıdır. Ebeveynler çocuklarının üzülmemesi için her hatasını ya da eksiğini görmezden gelmekte ya da yanlışlarını görmelerine şans vermemektedir. Çocuğunuzun iyi ya da kötü her davranışında sorumluluğun kendine ait olduğunu anlamasını sağlayın.

Çocuğunuza model olun

Çocukların hayatı boyunca model alacağı ilk kişi sizsiniz. Bu nedenle davranışlarınızda bilinçli olarak çocuğunuzun da bu duyguyu üstlenmesi konusunda örnek olmanız gerekmektedir.

Ona karşı sabırlı bir tutum sergileyin

Hayatta hiçbir kazanımın aniden gelişmediğini, kimi duygu ve sorumlulukların deneyim istediğini unutmayın. Çocuğa bilinç kazandırma konusunda da zamana ihtiyacınız olacak. Bu nedenle çocuğunuzun sorumlu davranması için bu süreçte ona sabır göstererek zaman tanımanız gerekecektir.

Sorumluluk almasını sağlayın

Ebeveynler için özellikle küçük yaştaki çocuklar birçok konuda hata yapacak düşüncesi taşır. Çocuğunuzun becerilerini geliştirmesi ve kendine öz güven kazanması için onu teşvik etmeniz, başarılı oldukça geri bildirimler ile onu yönlendirmeniz sorumluluk bilinci kazanmasında etkili olacaktır.

Küçük yaşlarda bu duyguyu aşılayın

En güzel öğrenme çağının küçük yaşlar olduğunu hepimiz biliriz. Bu nedenle çocuğunuza küçük yaşlarda sorumluluk duygusunu aşılamanız önemlidir. ‘’Henüz sorumluluk alacak yaşta değil’’ demek yerine ona küçük yaşlarda ufak sorumluluklar vererek kendini geliştirmesini sağlayın.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir