Yakın Tarihin En Ünlü 5 Hacker Grubu

Günümüzde çok çeşitli hacker grupları bulunmaktadır. Çeşitli amaçlar doğrultusunda hackerlar bir ayara gelerek grup oluşturabilmektedir.

Yakın tarihin en ünlü 5 hacker grubunu sizler için araştırdık. En ünlü 5 hacker grubu kimler olduğunu öğrenmek için hazırladığımız yazımıza göz atın.

Kaos Bilgisayar Kulübü

Uyruğu: Alman

Kuruluş Tarihi: 1980

1980’de bir ahlaki korsanlık kulübü olarak kurulan Chaos Computer Club, hem devlet kurumları hem de özel kuruluşlar tarafından kullanılan siber güvenlik protokollerinde zayıflıklar ve kusurlar ortaya çıkararak siber saldırı düzenledi. Grup, Hamburg’da bir bankaya “iyi niyetli” adı altında siber saldırı düzenledi. Olayın ardından parayı bankaya iade etti ancak öncesinde 134.000 Mark’ı aldıklarını bildirdiler.

Anonymous

Milliyet: Küresel mevcudiyet

Kuruluş Tarihi: 2004

Dünyanın dört bir yanından gelen ‘under-cover’ hacker’ları tarafından oluşturulan Anonymous, şimdiye kadar yaptığı siber saldırılarla dikkatleri üzerlerine çekmeyi başardı. Grup, hükümet gözetimine ve sansüre karşı bir tavır sergileyerek, nefret ve ırkçılığa sebep olan örgütlere karşı da etkili şekilde savaştı.

ABD hükumet kurumlarına, askeri personele, medyaya ve polis memurlarına siber saldırılar düzenledikleri bilinmektedir. Grup, ABD’de gerçekleşen bir terör saldırısının ardından IŞİD’in Twitter hesaplarını ele geçirdi. Bu olay sonrası halk tarafından gruba olan hayranlık üst seviyeye taşındı.

Gizli Kobra

Uyruğu: Kuzey Kore

Kuruluş Tarihi: 2009

Kuzey Kore uyruklu hacker grubu; medya, finans ve havacılık sektörleri başta olmak üzere sekiz yıl içinde dünya çapında birçok hükümete siber saldırı düzenledi. Siber güvenlik firmaları arasında Lazarus Grubu olarak da bilinen bu grup, dünya çapında yüzbinlerce bilgisayara kötü amaçlı yazılım yaydı.

Piyon Fırtınası

( Fantezi Ayı, ATP28, Sofya Grubu, Sednit ve STRONTIUM olarak da bilinir )

Uyruğu: Rus

Kuruluş: ~ 2005

Bu grup, Emmanuel Macron’un kampanya düzenlediği websitelere, Fransız Başkanlık seçimleri öncesinde bir dizi devlet destekli siber saldırı düzenleyerek adını duyurdu. Grup, seçim sonuçlarını etkilemek için silahlı kuvvetler, savunma sanayii, haber medyası ve politikacılar hakkında siber saldırı ve karalama kampanyaları yürüttü.

Kertenkele Takımı

Uyruğu: Küresel mevcudiyet

Kuruluş Tarihi: 2014

Bu grup, büyük şirketlerin ve devlet kurumlarının sunucularına (DDoS) saldırılarısı düzenleyerek işe başladı. 2014 yılında PlayStation Network ve Xbox Live’ gibi büyük şirketlere siber saldırı düzenleyerek siber dünyada bende varım dedi.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir