Uyku Hastalığı ve Tripanozoma

Uyku hastalığı beyin bölgesi ve meninks bölgesinde oluşan küçük ama tehlikeli parazitlerin üremesiyle oluşmaktadır. Bu hastalık bireyde görüldüğü andan itibaren hızlı bir şekilde tedaviye başlanılması lazımdır. Aksi takdirde çok ciddi sağlık sorunları oluşturabileceği gibi ölümcül sonuçlarda doğurabilir.

Uyku hastalığı diğer adıyla tripanozoma kan emici çeçe sinekleri ile yayılmaktadır. Her çeçe sineği ısırığında bu hastalık yayılmıyor fakat bu hastalığı taşıyan sineklerin ısırıklarında genelde hissedilir ve bu durum ağrılı geçebilir. Bu çeçe sinekleri dünyada en çok Ekvator bölgesinde ve Afrika kıtasında bulunmaktadır. Özellikle Afrika kıtasının gelişmemiş ülkelerinde Çad, Fildişi Sahilleri, Gine gibi önemli bir sağlık problemi olarak görülürler.

Hastalık taşıyan çeçe sinekleri insanları ısırdığı andan itibaren zararlı parazitler kişinin lenf bezlerinden süzülerek kanına karışır ve daha sonra tüm vücuduna yayılır. Daha sonra kişide yüksek ateş, boyun arkasındaki lenf bezlerinin kalınlaşması ve şiddetli eklem ağrılarıyla hastalık kendini iyice belli eder.

Uyku Hastalığı ve Tripanozoma
Uyku Hastalığı ve Tripanozoma

Uyku Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hastalığa eğer Gambiense hücreleri neden olmuşsa tedavi olarak ilk önce pentamidin kullanılır. Rhodiense hücreleri bu hastalığa neden olmuşsa eğer hastalığın başlangıcında Suramin damar yoluyla enjekte edilerek hasta kişiye uygulanmalıdır. Tüm bunlardan önce ise çeçe sineği ısırığı fark edildiği anda çok acil olarak tıbbi bir müdahale gerektiği için en yakın sağlık kurumuna gidilmedir. Kesinlikle ihmal edilmemelidir. Aksi takdirde ölümcül bir hal alması kaçınılmazdır.

Bu hastalığa yakalanmamak için alınması gereken önlemlerden bazıları şunlardır; Çeçe sineklerinin üreme alanları belirlenerek o alanda bütün çalılıklar temizlenerek hava yolu ile bütün bölge ilaçlanmalıdır. Bölgeye giden yolcuları bilinçlendirerek o yolculara açık renkli kıyafetler ve koruyucular kullanmaları konusunda uyarılmalıdır. Bölgede bulunan su kaynaklarından özellikle nehir kıyılarından ve çalılıklardan uzak durulmalıdır ve yanlarında böcek öldürücü krem ve sprey bulundurmaları yararlı olabilir.

Dünya Sağlık verilerine göre 50 milyon insan tripanozoma yani Uyku Hastalığı bulaşma açısından risk altındadır. Yılda 65.000 insan bu hastalık yüzünden hayatını kaybetmiştir. 1850 yılında görülmeye başlanan bu hastalık nedeniyle günümüze kadar milyonlarca insan hayatını kaybetmiştir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir