Stilist Ne İş Yapar?

Hazır giyim sektöründe yeni ürün tasarımları ve çizimleri yaparak tasarımlarını resim, çizgi ve grafiklerle destekleyen kişiye ‘’Stilist’’ denilmektedir. Stilist ne iş yapar sorusuna cevaplar sunacağımız bu yazımızda son yılların önemli meslek dallarından birisi olan stilistlik hakkında bilgilere yer vereceğiz. Stilist modayı yakından takip ederek trendler hakkında bilgi sahibi olan ve birlikte çalıştığı markalara kıyafet tasarımları yapan kişilerdir.

stilist ne iş yapar

Çoğu ünlü marka stilisti sayesinde başarıya ulaşmakta ve en beğenilen ürünleri tasarlayabilmektedir. Kumaş kalitesi, kıyafetin modeli ve aksesuar seçimi ile çalıştıkları firmanın tasarımlarını hazırlayan stilistler aynı zamanda tasarımları ile dönemin moda trendlerine de yön vermektedir. Kısacası stilist uygun tekstil ürünleri ve aksesuarları bir araya getirerek resim çizimleri ile teknik anlamda hayat veren kişidir denilebilir.

Stilist Ne Yapar?

Hazırladığı tasarımlar ve teknik çizimleri ile çalıştığı markanın kıyafetlerini hazırlayan stilistler moda dünyasında önemli bir konuma sahiptir. Stilist ne yapar sorusu özellikle bu mesleğe karşı ilgi duyanların aklını kurcalamaktadır. Stilistin yaptığı işlerden bazıları şunlardır;

  • Stilist kıyafet tasarımı yapan ve tasarımlarını hayata geçiren kişidir.
  • Stilist tasarımlarını elde ya da bilgisayar programları ile kalıp ya da şablon şeklinde hazırlamaktadır.
  • Tasarlanan ürüne uygun malzemenin tespit edilmesi ile numune dikimi yapılması stiliste ait bir görevdir.
  • Çeşitli metod ve hesaplama teknikleri ile kıyafet kalıplarının çıkarılması stilistin işidir.
  • Moda tasarımı, bilgisayar ve tekstil tasarımı bölümlerinde mezun olarak kıyafet tasarımını teknik bilgiler ile yapmaktadır.
  • Çalıştığı marka için her türlü spor, klasik ve abiye modeli tasarlamak stilistin alanıdır.
  • Stilist seçtiği kumaşa uygun model tasarımını yapmalıdır.
  • Tasarlanan kreasyona uygun ayakkabı, takı, çanta ve kemer gibi ürünlerin seçimi de stilist tarafından yapılmaktadır.
  • Stilist tasarladığı kıyafetler üzerinde aplike ve brode nakış tasarımı yapmak gibi görevlere de sahiptir.
  • İçinde bulunduğu dönemin moda anlayışını takip ederek sezona uygun modeller tasarlamak da stilistin görevidir.

Stilistler ne iş yapar sorusuna cevaplar sunarak stilistin görevlerinden bahsettik. Son yıllarda çağın meslekleri arasında yer alan ‘’Bilgisayarlı Stilistlik’’konusunda eğitim sunan kurumlar stilistleri görevleri konusunda hem teknik anlamda, hem de teorik anlamda daha bilgili şekilde yetiştirmektedir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir