Bankaların Neden Sizi Seçmeliyiz Sorusuna Cevap

Bankalar ekonomi dünyasının en önemli parçalarından biridir. Türkiye’deki çok büyük bankalarda binlerce insan çalışmaktadır. Siz de bankada çalışmak istiyorsanız ve mülakat konusunda endişeliyseniz bu yazıyı dikkatle takip etmelisiniz. Bankaların neden sizi seçmeliyiz sorusuna cevap verdikten sonra birkaç küçük tüyo da paylaşacağız.

Sadece bankalarda değil birçok kurumsal firmada bu soruyla karşılaşırsınız. Sizi neden işe almalıyız derken sordukları soru aslında kendi niteliklerinizi ortaya koymanız içindir. Bu kurumlara 1 kişilik iş alımı için bazen yüzlerce kişinin başvurduğunu unutmamalısınız.

Bankalarda sorulan neden sizi seçmeliyiz sorusuna hem iyi hem de kötü cevap vardır. Dilerseniz önce kaçınmanız gereken cevaplar üzerinde duralım.

Bankaların neden sizi seçmeliyiz sorusuna cevap

Bankaların Sorusuna Verilebilecek Yanlış Cevaplar

Mülakatta yeni karşılaştığınız kişi belki sizden önce 10 kişiyle daha mülakat yaptı ve sizden sonra da yapacak. Dolayısıyla sizi henüz tanımayan bu insan için çok önemli biri değilsiniz. Sizi anlamasını ve size yardımcı olmasını çok fazla beklemeyin.

 • Bu işe çok ihtiyacım var.
 • Ne zamandır işsizim.
 • Bu benim son umudum.
 • Daha birçok yere başvurdum siz almasanız da onlar alabilir.
 • İyi bir insanım.
 • Bankacılığı merak ediyorum.

Bu tür cevaplar sizin yetersiz görünmenize neden olacaktır. Dolayısıyla size fayda sağlamaz. İşsiz oluşunuz veya iyi bir insan olmanız onların umurunda olmaz. Zaten işe başvuran herkes ya işsizdir ya da daha iyi bir işe ihtiyaç duyuyordur.

İlgili yazı: İktisat mezunu nerelerde iş bulabilir?

Bankaların Sorusuna Verilebilecek Doğru Cevaplar

Mülakatı yapan kişi bu soruyu size soruyorsa muhtemelen kendi işini kolaylaştırmaya çalışıyordur. Sizi tanımak için vakit ayırıp çaba göstermektense sizin kendinizi anlatmanızı istiyordur.

Ya da bazı durumlarda gerçekten işe alım için ekstra bir özelliğiniz varsa bunu direk duymak onlar için iyi olabilir. İşe alınmak için birçok farklı kriter bulunuyor. İşe alacak banka kendisine en uygun adayı katmak ister. Çok aday olduğu zaman ise epey eleyici davranır.

Diğer özellikleriniz uyuyorsa ve bu işi ben almalıyım diyorsanız bankanın size sorduğu neden sizi tercih edelim sorusu aslında sizin için bir fırsattır. Çünkü size kendinizi pazarlama fırsatı verir.

Olabilecek doğru cevapların bazıları şöyle sıralanabilir:

 • İşe alım yaptığınız pozisyon benim iş anlayışımla tamamen uyuşuyor. Örneğin …
 • İş sırasında karşılaşabileceğim problemleri tahmin ediyorum ve bunlara ne gibi çözümler getireceğimiz biliyorum. Örneğin …
 • Banka bir finans kuruluşudur ve hangi kademede çalışırsanız çalışın yaptığınız bir finans işidir. Ben de finansa çok ilgiliyim ve başarılı olacağını düşünüyorum. Çünkü …
 • İşe alım pozisyonunuz … yeterlilikler gerektiriyor. Daha önce … çalıştığım için benzer konularda oldukça tecrübeliyim. İşi tam kavrayıp verimli olmam çok sürmeyecektir.
 • … konularında ve … alanlarında hem eğitimim hem de tecrübem var. Fırsat verildiği taktirde kısa sürede çok iyi sonuçlar alacağımı düşünüyorum.

Bu örnekleri anladıysanız birebir kopyalamanıza gerek yok. Kendinize göre değiştirebilirsiniz. Genel mantığı anladınız diye düşünüyoruz.

Boş bırakılan yerlere kendinize göre bir şeyler doldurabilirsiniz. Ancak mülakata gitmeden önce kafanızda cevabı hazır hale getirmeniz gerekir. Çünkü en az cevap kadar cevabı ne kadar öz güvenli verdiğiniz de seçilmeniz için bir faktör olacaktır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir