Para Biriktirmek mi, Altın Almak mı?

Kazanması zor, ancak harcaması çok kolay olan para gelecek açısından en temel ihtiyaçlardan biridir. Geliri olan insanların kafasında daima parasını nasıl kullanacağına dair düşünceler yer alır. Özellikle de birikim yapacak kadar parası olanlar için birikimin en doğru şekilde nasıl yapılacağı kararsızlık alanıdır. Para biriktirmek mi altın almak mı sorusuna sunacağımız cevaplar birikiminizi doğru alanda yatırım yapmanız için fayda sağlayacaktır.

para biriktirmek mi altın almak mı

Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki nereye olursa olsun yatırım yapmak hayatınızın en doğru çabalarından biridir. Gelen geldiği gibi gidecek ve bir gün aynı seviyede kalınmayacaktır. Çok güzel geliri olan bir iş yapıyor olabilirsiniz ya da maddi açıdan iyi bir durumdasınızdır. Ancak ileride insanoğlunun başına ne geleceği, ne gibi zorluklara düşeceği ya da yapacağı küçük bir yatırımın bile bir gün ne kadar önem taşıyacağı bilinmez. Tam da bu noktada yatırımınızı nasıl yapacağınıza doğru karar vermenizi tavsiye ederiz.

Para Biriktirmek mi Altın Almak mı Karlı?

Harcamalar kontrol altına alınmadığı sürece hiçbir sınırı yoktur. Ne kadar geliriniz olursa olsun sınır konulmadığı sürece tüm gelirinizi harcayacak bir neden bulursunuz. Birikim yapmak ve az da olsa geleceğe dair bir yatırıma adım atmak istiyorsanız bunu doğru mecralarda yapmanızda fayda var. Para biriktirmek mi yoksa altın almak mı daha karlı diye düşünüyorsanız sizlere ikisinin de avantajlarından bahsedelim.

Kısa vadeli bir birikim yapmak istiyorsanız para biriktirmeyi tercih edebilirsiniz. Birkaç aylık bir yatırım yapılacaksa altın almak pek fazla kar sağlamayacaktır. Bu birikimi birkaç ay sonra kullanacaksanız paranızı direkt olarak bir banka hesabında saklayabilirsiniz. Ancak uzun vadede yatırım yapmak ve kar sağlamak istiyorsanız en az 1 yıllık yatırımı göze almalısınız. Bu gibi durumlarda altın almak ya da bankada altın hesabı açmak mantıklı olacaktır. Özellikle de 5-10 yıl gibi uzun vadeli bir yatırımla kar sağlamayı hedefliyorsanız altın almak kesinlikle karlı olacaktır.

Birikimlerinizi nakit olarak değerlendirdiğinizde en ufak bir zorlukla karşılaşsanız paranızı harcamaya kalkabilirsiniz. Ancak altın aldığınızda bozdurma kararını vermek pek de kolay gelmez. Altını bozdurmak istemeyebilirsiniz, fakat paranız nakit ya da kredi kartında olduğunda direkt olarak harcama eğilimine geçersiniz. Bu noktada da altının avantaj sağladığını söylemek mümkündür.

Altın uzun vadede kara geçen bir yatırım aracıdır. Son 10 yılın altın fiyatları grafiğine baktığınızda ‘’Keşke şu kadar altınım olsaydı’’ sözünü mutlaka söylersiniz. Altın olarak birikim yaptığınızda uzun yıllar beklemenize de gerek yok. Altın fiyatlarının tavan yaptığı bir süreçte birikiminizi bozdurarak düşüş dönemini bekleyip daha fazla yatırım yapma avantajından da yararlanabilirsiniz. Tüm bu avantajlar göz önüne alındığında altın almak mı, para biriktirmek mi sorusunun cevabı da net şekilde ortaya çıkmaktadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir