Otomobil İçin Püf Noktaları

Otomobil sahipleri araçlarını hayatlarını kolaylaştıran ve bir çocuk gibi düzenli bakımı yapılması gereken önemli bir özel eşya olarak görürler. Dolayısıyla otomobil temizliğinden tamirine kadar birçok konuda tabiri caizse ince eleyip sık dokuyabilirler. İşte otomobil sahipleri için faydalı olabilecek, iyi ki öğrendim dedirtecek bilgilerden on tanesi…

1.Daha Hızlı Çözüm

Güneşte uzun süre kalan otomobil ilk binildiğinde bunaltıcı olur. Bunun en hızlı çözümü  ön camlardan birini açarak karşılıklı kapıları kapatıp açmaktır. Bu işlem sıcak havanın dışarı çıkmasını sağlar.

2.Çizikler İçin Oje

Otomobildeki ufak çiziklerden aynı renkteki ojenin iki ya da üç kat sürülmesiyle kurtulunabilir. Ön camda çatlak oluşması durumunda sürülen şeffaf oje çatlağın büyümesini engelleyecektir.

3.Stickerlerden Kurtulmak

Daha önceden otomobile yapıştırılan yapıştırmalar rahatsızlık veriyorsa bir parça gazete kâğıdını ılık suya bandırarak stickerların üzerinde 10 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

4.Donan Kilit

Soğuk kış günlerinde otomobilin kilidi donabilir. Donan kilidi açmak bir miktar anti bakteriyel jelin kilide sürülmesiyle mümkündür.

5.Park Sorunu

Park etmek bazen endişe verebilir. Bu durumda garajda durulması gereken noktaya bir top veya oyuncak asılması park etme becerisinin gelişmesini sağlayacaktır.

6.Parıldayan Far Lambası

Far lambalarının diş macunuyla temizlenmesi parıl parıl olmalarını sağlayacaktır.

7.Kapıların Çizilmesini Önleme

Dar garajlarda kapıların çizilmesi otomobil sahiplerinin çok endişelendiği bir durumdur. Denizde kullanılan köpük çubuklarının ikiye bölünerek duvara sabitlenmesi kapıların duvara çarparak çizilmesini engelleyecektir.

8.Şasi Numarası

Her araç için özel belirlenmiş olan şasi numarası aracın kimliği olup araç hakkındaki pek çok bilgiye ulaşılmasını sağlar.

9. Saç Kremi İle Otomobil Temizliği

Yıkama suyunun içine lanolin içeren saç kremi ekleyerek fırça yardımıyla otomobilin yıkanması yağmur damlalarının saç kreminin etkisiyle akıp gitmesini ve otomobilin parlak görünüm kazanmasını sağlayacaktır. Otomobil yıkandıktan sonra kendi kendine kuruduğunda su damlası izleri olabileceğinden yumuşak bir havluyla kurutulmasında fayda vardır.

10.Kötü Kokuların Sonu

Arabada köktü koku varsa elbette ilk yapılması gereken kaynağın bulunarak ortadan kaldırılmasıdır. Arabada köktü kokular yerine hoş kokular olması için karbonat ile çiçek özleri cam bir kavanozda karıştırılarak kapağına delikler açılmış bu kavanoz dik durabilecek biçimde arabaya yerleştirilmelidir.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir