Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar?

Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası Neden Yanar ? Arabanın Gaz Yememe Sorunu Neden Oluşur?

Dizel motorlu araçlarda ön gösterge panelinde yanan lamba her zaman merak uyandırmıştır. Bunlardan birisi de ısıtma bujisi işaretinin olmasıdır. İşareti çevirmek için bujinin sinyal vermesini, lambanın sönmesini beklemek gerekir. Bu işlem epey uzun sürebilir.

Lambanın direk olarak zarar görmesine neden olabilir. lambanın zamansız yanma sönme durumları, genelde araba markasındaki değişimlerden de kaynaklanabilir. Her araba farklı işlevselliğe ve özelliklere sahip olduğundan, bu tür sorunların algılanması normal bir durum olarak kabul edilmektedir. Arabanın modeli ve şekli değişken olduğundan,kısacası marka farklılığı yaşandığından, bazı arabalarda ön ısıtma gösterge lambası yanabilir. Peki, en çok merak edilen konu,dizel motor ön ısıtma gösterge lambası neden yanar sorularının cevaplarını sizlere paylaşalım,en doğru bilgilerle aydınlanalım bakalım bunlar neler?

Ön ısıtma göstergesinde yanan lamba sorunu sürekli devam ediyor ise burada bir arıza söz konusu olabilir. Motoru kumanda eden bölümde arıza tespiti yapılması gerekir. Motorun kumanda denen tarafta arıza varsa bu durum sürekli tekrar edecektir.Isıtma sistemlerinde  arıza artabilir.

Eğer yakıt pompanızda arıza varsa,bu arızada bu tür sorunları tetikleyebilir.Bu size aracın verdiği bir komut ya da sinyaldir. Durumu aydınlatmak için bir seçenektir. Arabadaki bir başka sorun ise egzoz kısmında arızanın oluşma şeklidir. Egzozda bir sıkıntı söz konusu ise,arabada bu çeşit problemler ortaya çıkabilir.Araç bu tür arızalarda kesinlikle ihmal edilmemeli uzman bir servise giderek detaylı rutin kontrolleri sağlanmalı ve arıza düzeltilmelidir.

Dizel Motor Ön Isıtma Gösterge Lambası İçin Sorunlara Kesin Çözümler

Herkesin hayalidir araba sahibi olmak. Fakat araba almakla iş bitmiyor. Arabadan yeterli bir şekilde anlamakta oldukça önemlidir.Arabanın markası, değişik özelliğe sahip olması, sizin kullanma kalitenizi düşürebilir,ya da arttırabilir. Bu nedenle öncelikle bildiğiniz markaları satın alınız. İyi bir araba fazla tamir istemez, fakat zamanla yıpranabilir.

Bu yüzden işinizi askıya almadan arıza çıkarmasını beklemeden kontrollerini sağlayınız. Egzozda arıza,araba motorunda sıkıntılar, motoru yöneten kumanda da sonradan meydana gelen arızalar gelişebilir. Bu nedenle dizel araçlarda lambanın yanması ve sönmesi daha erken sinyal verebilir. Bu işaretin anlamını bilmek ve arıza sıcaklığını hissetmeniz gerekir.

Arıza bekletilirse ve sürekli lamba ön ısıtma  göstergesinde açıksa bu durumu aydınlatmanız  ve  hemen müdahale ederek durumun neden kaynaklandığını çözümlemeniz gerekir. Bu arabaya verdiğiniz değer sayesinde ömrünü de uzatmış olursunuz. Bakım önceliktir. Dizel motor ön ısıtma göstergesi lambası için sorunlara kesin çözümler kavuşturmak sizin elinizdedir.

Dikkat Edilecek Hususlar :

-Egzozda herhangi bir sıkıntı olup olmadığını önceden tespit etmeniz gerekir.
– Arabada olur olmaz değişik sesler ile karşılaşırsanız bu sorun işaret olarak lambaya yansıya bilir,ya da sadece lambadan kaynaklanan bir sorun olabilir.
-Dizel araç ve diğer araç sistemlerinde durum değişiklik gösterebilir.
-Motor kumandasının yönetimi tam sağlanamadığı durumlarda ortaya çıkabilir.

Araba Gaz Yemiyor Neden?

Araba sürerken,aracı doğru bir şekilde hareket ettirebilmek için gaz pedalına basma gereği duyarız. Gaz pedalı ile çalışan aracın motorunun içerisinde  yeterli güç sağlanabilmesi için,üretilen gücün gerektiği kadarı şanzımana yönlendirmesi gerekir.

Bu sayede  aracın hareketi gerçekleşerek ,güçlü bir şekilde işlevine devam eder. Bu çalışma esnasında istemediğimiz bir olgu yaşanabilir. Bu sonuçlar bizi zarara uğratabilir,ve çalışma işlevselliği durabilir.Bunlara sebep olan tek şey,aracın gaz yememesidir.

Araç doğal olarak gaz yememeye başlayacak ve yavaşlama  artacaktır.Bu sorunu çözebilmek için öncelikle hedef nokta, araç içinde yavaşlamalara ve teklemelere neden olan sorunu bulmak ile başlar. Bu sebeple ilk olarak yapılması gereken şey,tamir işlemler gaz pedalının neden gaz yemiyor sorununu bulmaktır. Sorunu daha iyi anlayabilmek için arabada gaz pedalına yüklendiğiniz de yavaşlama olup olmadığını doğru bir şekilde test etmek gerekir. Peki, araba gaz yemiyor neden ? sorusuna vereceğimiz doğru bilgileri ele alalım. Bakalım bunlar neler,birlikte aydınlanalım.

Araba Gaz Yemiyor Sorunu Nasıl Çözülür?

Araba gaz yemiyorsa  bu arabanın türüne göre değişim sağlayabilir. Bunlar, sadece manuel araçlarda olmaz.Aynı zamanda otomatik şanzımana sahip araçlarda yaşanabilmektedir.Arabadaki sorun büyümeden, motorun tekleme sorununun nerden kaynaklandığını idrak etmek gerekir.  Arabada motorun gücü üreten yer, silindir sistemlerinde gerekli şekilde çalışmamasından kaynaklanır. Silindirin  gerekli ateşlemeyi alıp almadığını, tespit edebilmek için, aracın gük kaynağı takibe alınır. Araçta gaz yememe sorunu,motordaki gücün tükenmesi ile şiddetlenir ve araba gaz yememeye başlar. Bir diğer sorunu ele aldığımızda ise, avans ayarının önceden kurulu olduğunu anlamak bu ayarların yapıldığını anlamaktır. Avans  ayar  bu tür araçlar için oldukça  önemlidir. Arabadaki performansın sağlanması için,ayarın bozuk olması gerekir.

Ayarı  usta bir serviste yaptırabilir, önceden önlem alabilirsiniz. işinin ehli bir ustaya da yaptırarak daha yüksek performansta aracınızı güvenle kullanabilirsiniz. Araba gaz yemiyor sorunu nasıl çözülür hakkında detaylı biilgileri sizlerle paylaştık. Öncelikle bunu unutmayınız ki gücü tükenen motorda bu tür sorunlar her zaman yaşanabilir. Motor bakımlarınızı zamanında yaptırınız.

 Araba Gaz Yemiyorsa Bunlara Dikkat Ediniz !

Arabalardaki genel sorunlardan biri bakımının yeterli düzeyde sağlanamamasıdır. Araba bakımı ve ayarları bozuk olmamalı siz yolda kesinlikle bırakmamalıdır.

Arabanın en ince ve önemli olan avans ayarının tam yapılması,bunun kesinlikle bozuk olmaması gerekir. Avans ayarlarında bozukluk arabanın gaz yemesini engeller. Araba gazı almamaya başlar. Eğer bu tür sorunlar söz konusu ise ayarların yapılmasında fayda vardır. Ustanızı seçerken kaliteli ve işini en iyi yapanı tercih ediniz.

Motorun güçsüz olduğu dönemlerde bu sorunlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz. Bunun için motor bakımlarının zamanında yapılması önem taşımaktadır.

Gaz pedalında çalışma sorunu varsa bu tür olayların ortaya çıkması normal olarak kabul edilir. İyi bakımlı bir aracın işlevselliği ancak gerçek ve tam bakımdan gerçekleşebilir. Araba gaz yemiyorsa bunlara dikkat etmeniz gerekir. Mutlu  günleriniz daim olsun.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir