Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Söz konusu ticaret olduğunda alım satım işlerinde çoğunlukla titiz davranmak gerekmektedir. Özellikle de ev, araba ve arsa gibi değerli yatırımlar yapılacaksa alım konusunda hassasiyet artmaktadır. Araba alırken dikkat edilmemesi durumunda aracı gerek özellik, gerekse fiyat bakımından piyasa değerinin altında ya da üstünde alma gibi sorunlar yaşanabilmektedir. Sizlere bu yazımızda araba alırken dikkat edilmesi gerekenler hakkında öneriler sunacağız. Gerek sıfır araç alırken, gerekse ikinci el araç alımında birkaç noktaya dikkat ederek doğru seçimler yapabilirsiniz.

araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki ikinci el araç alımı sıfır araba almaya oranla daha avantajlıdır. Fakat ikinci el araba alırken aracın özellikleri, kaza yapıp yapmadığı ve kaç kilometre yaptığı gibi detayları da araştırmak önemlidir. Almak istediğiniz araçla ilgili doğru araştırmalar yapmadan karar vermek piyasa değerinin altında ya da üstünde para ödemenize yol açabilir.

Sıfır Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sıfır araba almak çoğu kişinin hayali olmakla birlikte birçok kişi tam anlamı ile hayal ettiği aracı alamamaktadır. Kimi zaman maddi bakımdan, kimi zamansa özellik açısından hayal edilene ulaşmak mümkün değildir. Her ne kadar maddiyat en önemlisi olsa da arabanın özellik açısından uygunluğu da önemli bir kriterdir. Sıfır araba alırken dikkat edilmesi gerekenler şunlardır;

  • Sıfır araba alırken aracı bayi servisinden ekspertiz raporu ile belgeletip almakta fayda vardır. Bu rapor sayesinde araçla ilgili herhangi bir hata oluşması durumunda firma hatanın giderilmesi için size güven sunmuş olacaktır.
  • Sıfır araç alırken aracın özelliklerini inceleyerek sizin hayat tarzınıza ve kullanım amacınıza uygun olup olmadığını, motor özelliklerini ve bagaj büyüklüğünü kontrol edin.
  • Kimi zaman sıfır dahi olsa arabalarda fabrikasyon hataları olabiliyor. Boya hataları ya da aracın nakliye tırına taşınması sırasında oluşabilecek hasarlar gözden geçirilmelidir
  • Sıfır araçların boya ve tamir işlemi gördükten sonra müşteriye satıldığı durumlar yaşanmaktadır. Bu gibi durumlara karşı da önlem alınması gerekmektedir.

İkinci El Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araba alırken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi ne için kullanacağınızdır. Arabayı ailenizle seyahatleriniz için mi, işe gidip gelmek için mi yoksa keyfi olarak kullanmak için mi alıyorsunuz. Eğer aileniz için alıyorsanız bagaj hacmi büyük modellere yönelmenizde fayda vardır. Koltuklarının konforlu olması da dikkat edilen özelliklerden biridir. İkinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler ise şunlardır;

Alacağınız Yeri Tanıyın

İkinci el araba alımı güven isteyen bir konudur. Özellikle ikinci el araç alımında yaşanan güven sorunundan kurtulmak için tanıdığınız ya da güvenebileceğiniz yerlerden araç almaya çalışın. Araba alacağınız firmanın herhangi bir sorunda size destek ya da iade garantisi sunması önemlidir.

Şahıstan alıyorsanız ve internet üzerinden arabayı bulduysanız bu durumda işler biraz daha zor oluyor. Yeni tanışılan birine ne kadar güvenebileceğiniz malum. Bu durumda da yine eksper raporunun önemi ön plana çıkıyor.

Aracı Sorgulayın

Satın alacağınız aracın ekspertiz raporunu ve muayene bilgilerini sorgulayın. İkinci el araç alımında Hasar sorgulaması yaparak aracın sicili hakkında bilgi sahibi olmanız da en doğal haklarınızdandır. Satıcıya aracın daha önceki kullanımına dair bilgiler de sorabilirsiniz. Araç kasko kapsamına mı, parçaları orijinal mi ya da değişen parçaları var mı kontrol edin.

Eğer aracın değişen çok parçası varsa ona göre internetten karşılaştırma yaparak aynı durumdaki araçların piyasası hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu konuda heyecanlanıp çok aceleci davranmak iyi değildir.

Fiyat Araştırması Yapın

Satıcı ile görüşmeden önce alacağınız aracın piyasa değeri hakkında araştırma yapın. Aynı model ve aynı yaştaki araçların fiyat endekslerini araştırdığınızda satıcı ile anlaşmanız daha kolay olacaktır.

Alacağınız araçla ilgili dikkat etmeniz gereken en önemli detaylardan birisi de test sürüşüdür. Aracı yakından tanıma aşamasında test sürüşü yaparak ilk izlenimlerinizi yapabilirsiniz. Araba alırken dikkat edilecekler arasında belki de en önemlisi test sürüşü yapmaktır. Test sürüşü sırasında aracın koltuk hareketlerini, radyosunu, ısıtma sistemini ve cam ayarlarını dikkatli bir şekilde kontrol edebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir