Bir Ayakkabının İyi Olduğunu Gösteren Detaylar

Kişisel ihtiyaçlar arasında belki de en önemliler listesinde yer alan ayakkabı, seçim yaparken birçok kişinin zorlandığı konulardan biridir. Söz konusu ayakkabı seçimi olduğunda hem sağlık ön planda tutuluyor, hem de zevkler. Seçilen ayakkabının kaliteli olması, ayakta hoş durması ve fiyatı seçim yapmayı etkileyen temel kriterler oluyor. Sizlere bu yazımızda bir ayakkabının iyi olduğunu gösteren detaylar hakkında bilgiler sunacağız. Ayakkabı seçimi yaparken bu detayları göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz.

Bir ayakkabının iyi olduğunu gösteren detaylar

Gün boyu vücudun tüm yükünü taşıyan ayaklar her daim bakımına özen gösterilmesi gereken yerlerdir. Gerek günlük yaşamda, gerekse özel gecelerde şıklığı tamamlamak adına kullanılan ayakkabılar birçok kişinin hatalı seçim yaptığı konuların başında gelir.

İyi ayakkabı seçmek hem sağlığınızı, hem de yaşam kalitenizi etkileyecektir. Bu noktada zevkler her ne kadar ön planda tutulsa da seçeceğiniz ayakkabının özelliklerini de kontrol etmelisiniz. Aksi takdirde ayakkabının sizi rahatsız etmesi ya da kısa süre sonra deforme olması gibi sorunlarla karşılayabilirsiniz.

Bir Ayakkabının Kaliteli Olduğunu Nasıl Anlarız?

Ayakkabı seçiminde bilhassa bayanların sıklıkla yaptığı hatalardan birisi ayakkabının ayakta hoş durmasıdır. Oysa ki görselliğe bakılarak alınan ayakkabıların çoğu uzun süreli kullanımlarda sorun yaratmaktadır.

Moda dünyasındaki akımlara ayak uydurmak ve sırf trend olduğu için tercih edilen modellere yönelmek yerine ayak sağlığına uygun bir ayakkabı kullanmak daha doğrudur. Bir ayakkabının kaliteli olduğunu nasıl anlarız diyorsanız dikkat etmeniz gerekenler şöyle;

  • Ayakkabı seçiminde öncelikle kullanılan malzemeye dikkat etmek gerekir. Ayakkabının malzemesi deri ise kaliteli olduğunu söyleyebiliriz. Ancak kullanılan malzeme suni ise ayakkabının kalitesi düşük olacaktır.
  • Ayakkabı derisinin neyden olduğunu öğrenmek de seçim yaparken dikkat edilecek konulardan biridir. Dana derisi ve keçi derisi gibi derilerin kullanılması ayakkabının kalitesini artıracaktır.
  • Yağmurlu havalarda kullanacağınız ayakkabının kösele olmamasına dikkat etmelisiniz. Kösele ayakkabıyı daha çok klasik modellerde tercih etmenizi öneririz.
  • Seçeceğiniz ayakkabının kalitesi kullanacağınız mevsime, kullanacağınız alana ve sağlayacağı konfora bağlıdır.
  • Kaliteli ayakkabıyı anlayabileceğiniz en önemli kriter fiyattır. Deri ayakkabının ucuz olması mümkün değildir. Kaliteli bir deriden üretilen ayakkabının fiyatı da haliyle yüksek olacaktır.
  • Ayakkabının kalitesini anlamanın bir diğer yolu da dış görünümüdür. Kaliteli ayakkabı parlak ve net bir görünüme sahiptir.
  • Marka önemli bir kriterdir ancak bazen yanıltıcı olabilmektedir. Pahalı her marka iyi olacak diye bir kaide yoktur. Bunu biraz araştırıp tavsiye ile ayakkabı alırsanız daha faydalı olur.
  • Ayakkabının ayağınızı ağrıtmaması gerekir. Bunun için rahat giyim sağlaması açısından mutlaka ayakkabıyı deneyip onunla yürüyün.
  • Ayakkabının ağırlığı yine önemli bir etkendir. Çok ağır bir ayakkabının giyimi zordur. Ancak ayakkabının çok hafif olması da bazen kalitesiz olmasına neden olur. Burada dengeyi yakalamalısınız.

Konforlu ve rahat bir ayakkabı seçimi istiyorsanız mümkün olduğunca fiyat olarak yüksek bir meblağı gözden çıkarmalısınız. Ucuz bir ayakkabı aldığınızda hem sahte olma sorunu ile, hem de rahatsız edici problemlerle karşılaşma olasılığınız vardır.

Ancak bilinen bir markadan alacağınız orijinal ayakkabının size yaşatacağı sorun oranı minimumdur. Ayakkabının iyi olduğunu gösteren detaylar konusunda sunduğumuz önerileri göz önünde bulundurmanızda fayda vardır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir