İyi Giyinmek İçin Püf Noktalar

Bireylerin tarzını ortaya koyan en önemli özelliklerden birisi de giyim şeklidir. Erkek, kadın demeksizin herkesin iyi giyinme konusunda özen gösterdiği bilinir. Bayanlarda elbiseden ayakkabıya, erkeklerde ise pantolondan gömleğe kadar her detayda uyuma dikkat edilir. Doğru kombin yapmak ve uyumlu giyinmek son dönemlerde moda dünyasının en temel konularından birisi haline gelmiştir. Sizlere bu yazımızda iyi giyinmek için püf noktalar sunarak kişisel stilinizi yansıtmanıza yardımcı olacağız. Öncelikle kendinize özel bir tarzınız olmasını, sırf modaya uyum sağlamak için tarzınızdan ödün vermemenizi tavsiye ederiz.

iyi giyinmek için püf noktalar

Kıyafet seçiminde dikkat edilmesi gereken en temel noktalar vücut hatlarınız, yaşınız ve tarzınızdır. Giydiğiniz kıyafetin katıldığınız ortama uygun olması da iyi görünmenizi sağlayacak bir diğer detaydır. Giyeceğiniz kıyafetle tek bir ortama mı katılacaksınız, yoksa birkaç farklı ortama mı? Bu detayı göz önünde bulundurarak eğer birden fazla ortama katılım sağlayacaksanız mümkün olduğunca sade giyinmeniz size avantaj sağlayacaktır.

İlgili yazı: İyi giyinmenin sırları

İyi Giyinmek İçin Öneriler

İyi giyinmek kişinin tamamen kendi elinde olan bir durumdur. Erkek-kadın, zayıf-kilolu, genç-yaşlı demeksizin herkesin kendi tarzına ve yaşına uygun giyinmesi kişisel tercihlerinden geçen bir durumdur. Sizlere iyi giyinmek için öneriler sunarak bu konuda nelere dikkat etmeniz gerektiğinden bahsedelim.

Uyum Yakalayın

Şık bir stile sahip olmak istiyorsanız birbiri ile uyumlu parçaları bir araya getirmeyi başarmalısınız. Eğer birbiri ile uyum sağlayan parçaları bir araya getirmekte zorlanıyorsanız kombin şeklinde kıyafet satan mağazalardan alışveriş yapabilirsiniz. Hazır kombin seçenekleri sayesinde daha uyumlu bir stil yakalayabilirsiniz. Birbiri ile uyumlu olmayan karmaşık kombinler sizi şık görünmekten uzaklaştıracaktır.

Aslında iyi giyinmek denince akla gelen en önemli şey uyumlu giyinmektir. Uyum güzelliğin anahtarıdır.

Doğallıktan Yana Olun

Sırf modaya uymak ya da şık görünmek için size uymayan, tarzınız olmayan kıyafetlerin içine girmeye çalışmayın.  Baştan aşağı desenli ya da karmakarışık giyinmek sizi ilgi çekici bir görünüme değil, itici bir görünüme ulaştıracaktır. Mümkün olduğunca doğal ve sade olmaya çalışın.

Sade ve doğal giydiğinizde kıyafetine çok zaman ayırmış bir kişi izlenimi de bırakmazsınız. Böyle bir izlenim bazı durumlarda sizin değerinizi düşürecektir.

Vücudunuzu Tanıyın

Fiziksel özelliğiniz ne olursa olsun iyi giyinmenin yolları arasında vücudunuzu tanımanız son derece önemlidir. Kıyafet seçiminde aşırı dar ya da geniş parçalardan uzak durmalısınız. Vücut ölçülerinize uygun beden seçimi konusunda dikkatli davranarak kıyafetin üzerinizde daha şık durmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle internetten alışveriş yapmayı tercih edenlerdenseniz direkt olarak gördüğünüz kombin seçeneklerinin sizde de aynı duracağını düşünmeyin.

Her güzel kıyafet herkesi güzelleştirmez mantığını aklınızda tutmalısınız. Bazen başkasına hiç yakışmayan bir kıyafet tam aksine size çok yakışabilir. Bunun tersi de mümkündür.

Emek Verin

Her şeyde olduğu gibi şık görünmek ve iyi giyinmek içinde emek vermeniz gerekiyor. Bu konuda herhangi bir tecrübe ya da bilginiz olmayabilir. Moda bloglarını, ünlü tasarımcıların giyim önerilerini ve bu konuda çevrenizdeki başarılı kişileri takip edebilirsiniz. Eğer gerçekten iyi giyinmek ve tarz sahibi olmak istiyorsanız bu konuda çaba göstermeniz gerekiyor.

Emek vermeden hiçbir şeyin iyisini yapamıyor insan. Ancak emek vereceğim diye de işi gücü bırakıp iyi giyinmeyle kafayı bozmak iyi değildir. Zamanla pratik bir şekilde size yakışanı seçecek duruma gelebilirsiniz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir