Japon Çizgi Filmi Anime Nedir?

Japon çizgi filmi dense de aslında tam olarak çizgi film kategorisine girmeyen bir şeydir anime. Elbette çocuklara yönelik ve çizgi film tadında olan çeşitleri de vardır ancak yetişkinlere yönelik birçok konunun işlendiği çok geniş bir yelpazesi vardır. Japon çizgi romanlarının animasyon halinde filmlere dönüştürülmesiyle ortaya çıkıyor ilk başlarda. Anlattığı hikayelerle ve olay örgüsüyle, Japonlara has tarzıyla zaman içinde bütün Dünya’ya yayılıyor ve yaygınlaşıyor. Dünya’nın her yerinde bu çizgi filmlerin büyük hayran kitleleri var ve başlı başına bir sektör olmuş durumda artık. Japon animelerine hayran olan ve tutkuyla ilgilenenler kendilerine otaku diyorlar. Japon televizyonlarında haftalık ya da günlük diziler olarak yayınlanan bu animasyonlar altyazılı veya dublaj seçenekleriyle diğer ülkelere de farklı platformlarda yayılıyor. Hatta bazıları o kadar çok seviliyor ki müzik grupları tarafından haklarında şarkılar yazılıyor ve bilgisayar oyunları bile piyasaya çıkıyor.

Japon Çizgi Filmi Anime

Anime kendi içinde meraklısına göre birçok çeşide ayrılıyor. Her kitleye hitap edebilecek birçok türü var. Ancak bunlar genelde iki büyük kategorinin alt kategorileri şeklinde lanse ediliyor. Shoujo türü daha çok kadınlara hitap eden konuları ele alırken seinen türü erkeklerin beğenisini daha çok kazanıyor. Bu kategorilerin altında aşk, ayrılık, özlem, okul ilişkileri, doğa üstü olaylar ve güçler, korku ve gerilim gibi birçok alt kategori de bulunuyor. Alt kategori listesi oldukça uzun ve bazıları pek aşina olmadığımız türden.

Anime dışında bir de manga diye bir kavram var. Manga japon çizgi romanlarına verilen isim. Bu mangalar çeşitli dergilerde yayınlanıyor ve okuyucuların beğenisine sunuluyor. Bazı mangalar çok sevildiği zaman kendilerine özel çizgi romanları çıkarılabiliyor veya mangaya bağlı animeler çekilebiliyor. Böyle durumlarda bazen manganın olay örgüsü ile animasyon halinin olay örgüsü paralel gitmeyebiliyor. Okuyucular ya da izleyiciler tercih ettikleri olay örgüsünü takip edebiliyorlar. Hatta hayranları sırf bu hobi üzerine açılmış forumlar ve internet sitelerinde karakterleri ve olay örgülerini birbirleriyle tartışıyorlar.

Aslında anime bize çok da uzak değil. Çoğumuzun çocukken izlediği Pokemon, Digimon, Beyblade Japon çizgi filmleri arasındadır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir