E-Spor Nedir? E-Sporla Kazanç Sağlamak Mümkün Mü?

E-spor insanların sanal ortamda bir araya gelerek takımlar oluşturduğu ve bu oluşturduğu takımlarla diğer takımlara karşı oyun oynadığı ve bundan kazanç el ettiği bir spor türüdür. İnsanlar bilgisayar oyunları üretilmeye başlandığı tarihten bu zamana her zaman bu oyunlara ilgi duymuşlardır. Öyle ki bu oyunlar artık günümüzde vazgeçilmez bir parçamız olan telefonlarımızda bile bizi etkisi altına almıştır. Bu oyunları kimi insanlar zaman geçirmek için oynarken kimi insanlar bu alanlarda ileriye giderek kendini geliştirmiş ve oynanan oyunlarda dereceler elde ederek hedeflerini büyüterek bu alanda paralar kazanmaya başlamışlardır.

E-Spor Nedir
E-Spor Nedir

E-spor oyuncuları genellikle kendilerini tek bir oyunda geliştirerek oyunda kendileri gibi gelişen kişilerle bir araya gelerek takım kurup diğer takımlara karşı yarışarak ekonomik gelir elde etmeye başlamıştır. Bu en başta insanlara çok basit gelmiştir. Fakat E-spor oyuncusu olmak günümüzde gerçekten bir mesai ve emek isteyen bir olaydır. Öyle ki E-spor oyuncuları oynadıkları oyunlarda günde en az 8 ile 10 saat arasında antrenman yaparak organizasyonlara hazırlanırlar.

Bu oyunların başında ülkemizde de ilgiyle oynanan belli başlı oyunlar arasında Lol, Cs Go , Pubg gibi daha çok fps olarak oynanan oyunlar vardır. Bu oyunlar arasında en çok bilinen ve oynananı ise kuşkusuz çok eski zamanlardan beri çoğu 90’lar çocuğunun ergenlik zamanlarında oynadığı Counter Strike gelmektedir. Counter Strike yani yeni adıyla Cs Go piyasayı dünyada oldukça büyük olan ve E-spor oyuncularına en fazla ödül veren oyunların başında gelmektedir. Verilen ödüllerin miktarı ise gerçekten çok büyük olabiliyor. Örnek vermek gerekirse 2018 London Major League de birinci takıma verilen ödül miktarı 1.000.000 dolar idi.  Bu oyunda dünyada en iyi E-sporculara sahip olan ülkelerin başında Rusya gelmektedir. Ülkemizde de bu oyunun temsilcisi olan bir takım bulunmaktadır. Space Soldiers bu oyunda ülkemizi dünyada zaman zaman iyi bir şekilde temsil etmektedir.

Kısacası E-spor dünyada gittikçe büyüyen bir spor türüdür ve hiç de az sayılmayacak bir seyirci ve oyuncu kitlesine sahiptir. Bundan kazanç sağlamakta sizin elinizde. Tek yapmanız gereken emek vermek, sabır göstermek ve çok çalışmak.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir