Bebeklere Yoğurt Hangi Saatte Verilir?

Bebeklerde ek gıda dönemi 6. ayın dolmasıyla başlar. Yani 6 ayını doldurmuş bebekler artık anne sütü dışında diğer besinleri de adım adım tatmaya başlarlar. Ek gıdada en büyük yardımcılarınızdan biri yoğurttur. Bu yazıda bebeklere yoğurt hangi saatte verilir sorusuna cevap verip bazı önemli bilgileri paylaşacağız.

Bebeklere yoğurt her saatte verilebilir. Önemli olan yoğurdun evde mayalanmış ve taze olmasıdır. Bu özellikleri sahip yoğurtlar bebekler için oldukça besleyici gıdalardır.

Yoğurt yumuşak bir gıda olduğu için 6 ayını doldurmuş bir bebekte ek gıdaya başlarken kesinlikle iyi bir alternatiftir. Bebeklere ilk 1 sene anne sütü dışında başka süt vermiyoruz. Ancak yoğurt verebiliriz.

bebeklere yoğurt hangi saatte verilir

Bebeklere Yoğurt Verirken Dikkat Edilecek Hususlar

Bebekler alıştıklarında yoğurdu çok severler. Hayvansal protein içermesi bebek gelişimi için oldukça avantajlıdır. Bebeklere ek gıda olarak yoğurt verirken şunlara dikkat etmek gerekir.

Ev Yoğurdu Tercih Edin

Markette satılan hazır yoğurtların nasıl üretildiğini bilmiyoruz. Bebeğimiz için sağlıklı ve doğal olanı tercih etmeliyiz. Bu nedenle bebekler için yoğurdu evde mayalamalıyız.

Evde mayalama derken kullandığınız sütün de market sütü olmamasına dikkat etmelisiniz. Mandıradan süt alabilirsiniz. Eğer mandıra size uzaksa mandıran alıp dağıtan bir aracı bulabilirsiniz. Bunun için biraz araştırma yapmanız gerekecektir.

Bebeğe yoğurt mayalarken yoğurdun taze kalması için az miktarda mayalayın. İmkan varsa tabakta 2 günlük şeklinde de mayalayabilirsiniz. Eğer doğal süte erişim sık sağlanmıyorsa sütün kalanını buzlukta dondurabilirsiniz.

Taze mayalanmış yoğurtta tatlı bir tat olur. Bu tatla bebekler yoğurdu oldukça sever. Ekşiyen yoğurt ise bebeğinize iyi gelmeyebilir. Dolayısıyla bebeğe yoğurdu vermeden kendiniz tadına bakmalısınız.

Alerji Durumunu Takip Edin

Bebeklere yeni başladığınız her gıda gibi yoğurtta da alerji var mı yok mu takip etmelisiniz. Bunun için ek gıdaya başlangıç döneminde 1 çay kaşığıyla başlayın. Herhangi bir reaksiyon görmezseniz zamanla kademeli olarak miktarı arttırabilirsiniz.

Bebeğe başladığınız her ek gıdayı 2 gün üst üste deneyin. Yeni gıdalara geçmek için çok acele etmeyin. Ek gıdaya geçişte ilk aşamalarda bebeğin gıdaları tatması temel amaçtır.

Bebeklere yoğurt hangi saatte verilir sorusunu soranlara ekstradan şu bilgiyi de veriyoruz. Tam ispatlanmasa da yoğurdun uyku getirdiği tahmin edilmektedir. Uyku öncesi öğününde yoğurt vermek faydalı olabilir.

Etle Yoğurdu Birlikte Vermeyin

Bebek yoğurda alıştıktan sonra diğer gıdaların yanına eşlik etmek için çok iyi bir alternatiftir. Çünkü yumuşak yapısıyla yemeyi kolaylaştırır. Ancak etli bir şey verdiğinizde bu durum biraz farklıdır.

Bebeklere etli yemekle birlikte yoğurt vermek tehlikeli değildir. Ancak ette var olan demirin emilmesi yoğurt tarafından engellenebilir. Bu nedenle etli yiyeceklerle birlikte yoğurt veya ayran vermemek avantaj olabilir.

Yoğurdu sevmesi için bazıları yoğurdu meyveyle tatlandırmayı öneriyor. Biz bunu önermiyoruz. Sade ve taze ev yapımı yoğurdun yerini hiçbir şey tutamaz. Bir de yoğurdu mayaladıktan sonra 7 – 8 saat bekletin. Tadı ve kıvamı daha iyi oturacaktır.

Yoğurdun nasıl yapılacağını detaylı olarak anlatmıyoruz. İnternette bununla ilgili sayısız kaynak bulabilirsiniz.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir