1 Ayda 15 Kilo Vermek Sağlıklı Mı?

Hiç farkında olmadan uzun vadede alınan fazla kiloların kısa sürede vücuttan atılmak istenmesi birçok kişinin hedefidir. Oysa ki aylar, hatta belki yıllar boyu vücuda alınan yağ oranını görmezden gelirken, bir anda ‘’Bu kilolardan kurtulmalıyım’’ düşüncesine kapılarak bunun için de kısa bir süreyi hedef almanın ne kadar yanlış olduğunu hepimiz biliriz. 1 ayda 15 kilo vermek sağlıklı mı sorusunu sorarken bireyin kendini tamamen kiloya odakladığını düşünmemek imkansız.

Aslında 1 ayda 10-15 kilo vermek şok diyetlerle ya da ameliyat gibi durumlarla mümkündür. Ancak bu durumun son derece sağlıksız olduğunu garanti edebiliriz.

Kilo fazlalığından kurtulmak isteyenlerin en sık yaptığı hatalardan birisi 1 ay kadar kısa bir sürede verilmesi gerekenden fazla kilo kaybetmeyi hedeflemektedir. Yapılan çalışmalar ve araştırmalar gösteriyor ki; 1 ayda sağlıklı olarak verilebilecek kilo miktarı 2 – 4 arasındadır. Eğer çok fazla kilonuz varsa da bu oran 4-6 arasındadır. Haftada 2 kilo vermek ideal olarak görülüyor. Eğer 1 ayda 15 kilo kadar yüksek bir kiloyu hedeflerseniz sağlığınızla ilgili ciddi problemleri de göze almanız gerekmektedir.

1 Ayda Hızlı Kilo Vermenin Zararları

Fizyolojik açıdan bakıldığında 1 ayda 15 kilo vermek sağlıksız bir durumdur. Ancak bu durumun mümkün olmadığını söyleyemeyiz. Zayıflama hapları, detoks içecekler, kolon temizliği ve bağırsak boşaltıcı ilaçlar ile 1 ay gibi kısa bir sürede hızla kilo vermek mümkündür. Bu durum her ne kadar mümkün olsa da vücutta meydana getirebileceği riskleri saymakla bitiremeyiz.

Eğer ilginç yöntemlerle bir ayda 15 kilo verirseniz ciddi sağlık sorunlarının yanı sıra muhtemelen bu kiloları hızlıca tekrar alırsınız. Çok hızlı kilo vermenin sakıncalarından bazılarını kısaca paylaşalım:

Sıvı Kaybı

Saymış olduğumuz yöntemler ile hızlı kilo vermek vücutta ani sıvı kaybına neden olacaktır. Nihayetinde ise sodyum ve potasyum eksikliği ile birlikte kalp ve damar sağlığı ile ilgili rahatsızlıklar ile birlikte kalp krizine bağlı ani ölüm riski ile karşı karşıya kalınabilmektedir.

Hipoglisemi

Hızlı kilo vermeyi hedefleyen kişilerin en çok başvurduğu yöntemler şok diyetler olmaktadır. Kişi kendini neredeyse aç bırakarak vücudun dengesini alt üst etmektedir. Metabolizmada oluşan ağır travma zamanla çeşitli hastalıklar ile ortaya çıkmakta ve vücut yıpranmaktadır.

Ciddi sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmasına yol açan hızlı kilo vermenin zararları bu kadarla bitmiyor. 1 ayda 15 kilo vermeyi hedefleyenleri bekleyen olası risklerden bazıları da şunlardır;

  • Saç dökülmesi
  • Kansızlık
  • Adet düzensizlikleri
  • Hafıza kaybı
  • Safra kesesi taşı
  • Kalp krizi

Tüm bu zararları göz önüne alarak kısa sürede kilo vermeyi hedeflemek yerine 15 kiloyu 3 aya yayarak daha sağlıklı kilo kaybını hedefleyebilirsiniz.

Şunu da unutmamak gerekir ki bu kadar hızlı kilo verdiğinizde yağlarınızla birlikte kaslarınız da gidecektir. Bu nedenle muhtemelen istediğiniz vücudu da elde edemezsiniz. Size tavsiyemiz sağlıklı kilo vermeye çalışmanızdır.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir