Öğretmenlikte Yüksek Lisans Ne İşe Yarar?

Öğretmenlik birçoğumuzun mesleği. Türkiye’de en fazla memur bulunan gruplardan biri de öğretmenlerdir. Bu meslek grubundaki arkadaşlar öğretmenliğin yanında bir de hayat boyu öğrenme mantığıyla öğrencilik yapmak ve kendini geliştirmek istiyor. Yüksek lisans bu durumda ilk akla gelen alternatifler arasında bulunuyor.

Bu yazıda öğretmenlikte yüksek lisans ne işe yarar, yüksek lisans yapmanın öğretmenlere sağlayacağı avantajlar nelerdir gibi konulara değineceğiz.

Öncelikle şunu belirtelim ki öğretmen topluma örnek kişi olmalıdır. Bu nedenle okumak ve kendini geliştirmek bir öğretmenin vazgeçilmezidir. Faydalarına bakmaksızın eğer ilgi duyulan bir alan varsa bu alanda yüksek lisans düşünülebilir.

Öğretmenlikte yüksek lisans ne işe yarar

Benzer yazı: Maliye yüksek lisansı ne işe yarar?

Yüksek Lisans Yapan Öğretmen İçin Avantajları

Yüksek lisans yapmanın çeşitli alanlarda avantajları vardır. Bu avantajları birkaç madde açısından inceleyelim.

Yüksek Lisansın Maaşa ve Kademeye Etkisi

Öğretmenlikte yüksek lisans maaşa doğrudan etki etmez. Yani sırf maaş artsın diye yüksek lisans yapılmaz. Devletten aldığınız öğretmen maaşı aynıdır. Zaten öğretmenlerin ek dersler çıkarıldığında aldıkları maaş genellikle birbirine yakın olmaktadır.

Yüksek lisansının tamamlayan öğretmen bundan dolayı bir kademe alır. Örneğin 7/2 olan kademe 7/3 olur. Ancak bu kademe değişikliğinin maaş açısından ciddi bir sonucu olmaz. Yine de kademe ilerlemesi bir adım ileri gittiği için hızlanmış olur.

Yüksek lisansın öğretmenlere sağladığı maaş faydası olarak ek ders ücreti düşünülebilir. Yüksek lisans yapmış biri ek ders başına %5 daha fazla ödeme alır. Ancak eğitimi tamamlamak için bazı ek derslerinizden feragat ederek derslere gitmeniz gerekecektir. Bu durumun değerlendirmesini kendiniz aldığınız ek ders sayısına göre yapabilirsiniz.

İzin Hakları

Bir öğretmenin yaz tatili ve yarı dönem tatillerinde ders çalışmaya yetecek kadar tatil hakkı oluyor zaten. Ancak yine de yüksek lisansı yaparken derslere gitmek açısından izin isterseniz bu durumda da kolaylık sağlanıyor.

Eskiden yüksek lisans eğitimine devam eden öğretmenlere 2 gün boyunca yarım gün izin hakkı tanınıyordu. Şu an bu kaldırıldı. Ancak yerine esneklik sağlanır koşulu getirildi. Yani yüksek lisans dersiniz varsa kurumunuzla görüşüp haftalık ders çizelgesini buna göre belirleyebilirsiniz.

Eğer kendinizi geliştirmek istediğiniz bir alan varsa ek ders saatlerinden bir süre feragat etmenizde fayda olacaktır.

Kariyer İmkanları

Öğretmenlikte kariyer için ilk akla gelen okul müdürü ya da milli eğitim müdürü olmaktır. Burada yüksek lisansı tamamlamış olmanın doğrudan bir katkısı olmayabilir ancak dolaylı katkısı vardır. Örneğin hizmetiçi eğitim programlarında yüksek lisansı tamamlamış öğretmenler tercih sebebidir.

Yine sizin atamanızı yapacak kişi yüksek lisans mezunu olmanızı dikkate alabilir. Bu da katkı sağlayacaktır. Yani kariyer açısından yüksek lisans bir avantaj sağlayabilir.

Eğer eğitim alanında bir yere gelmeyi düşünüyorsanız elinizde bir yüksek lisans diploması olması olmamasından iyidir diyebiliriz.

Akademiye Geçme İhtimali

Sadece öğretmenlerin değil birçok başka meslek gruplarından kişinin yüksek lisansa heves olarak başladığını ve sonrasından kendini geliştirip akademisyenliğe geçtiğini görüyoruz.

Yani orta okul matematik anlatırken bir gün kendinizi üniversite öğrencilerine matematik anlatırken bulabilirsiniz. Bu ille de olacak diye ir şey yok ancak ileride de olsa üniversite bünyesinde çalışmayı düşünenler için yüksek lisansı tamamlamış olmak bir avantajdır.

Kısaca yüksek lisans eğitim programını tamamlamanın tek amacı derece ya da kademe değil, bu tür başka fırsat avantajları da olabilir.

Kendini Geliştirme ve Daha İyi Bir Öğretmen Olma

Özellikle kendi alanında yüksek lisans yapmak alanınıza daha hakim olmanızı sağlayacaktır. Örneğin bir kimya öğretmeni aynı zamanda organik kimya uzmanı olmuşsa bu ona ders anlatırken de kendi alanı hakkında konuşurken de avantaj sağlar.

Aslında iyi bir öğretmen olmanın temel şartlarından biri alanına oldukça hakim olmaktır. Bunun tek yolu yüksek lisans değildir ancak okuma ve araştırma alışkanlığınız yoksa yüksek lisans bu açıdan size katkı sağlayacaktır.

Öğretmenlikte yüksek lisans ne işe yarar kısaca anlattık. Bütün bunları toparlarsak yüksek lisansa derece, kademe ya da maaş olarak bakarsanız değmeyebilir. Gerçekten bir konuda kendinizi geliştirecek ve aldığınız eğitimin hakkını verecekseniz öğretmen olarak yüksek lisansı tavsiye ediyoruz.

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir