Hukuk İçin Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir?

Hukuk kazanmak birçok öğrencinin hayalidir. Bazı öğrenciler 3 – 4 sene kadar hukuk kazanmak için uğraşıyor. Bu yazı ders çalışmayı daha sistematik hale getirmek adına hukuk için hangi derslerin iyi olması gerekir sorusuna yanıt vermeye çalışacağız.

Öncelikle şunu belirtelim ki hukuk fakültesi eşit ağırlık puan türünden öğrenci almaktadır. Yani hukuk kazanmak için eşit ağırlık derslerinizden yüksek net yapmanız gerekiyor.

Hukuk kazanmak için önemli dersler bunlardır:

  • Türkçe
  • Matematik ve geometri
  • Edebiyat
  • Tarih
  • Coğrafya

Hukuk bölümünden mezun olanlar avukat, hakim ya da savcı olabiliyorlar. Dolayısıyla hakim savcı ya da avukat olmak için yukarıda saydığımız derslerin iyi olması gerekir.

Hukuk için hangi derslerin iyi olması gerekir

Hukuk Fakültesi Nasıl Kazanılır?

Hukuk fakültesinin avukat, savcı ve hakim başta olmak üzere çeşitli meslekler mensuplarını yetiştirdiğini biliyoruz. Hukuktan mezun olanlar ayrıca kaymakamlık, valilik gibi görevlere de gelebiliyorlar. Durum böyle olunca bütün bu meslekler aynı temel kapıya çıkarıyor. Bu kapı hukuk fakültesini kazanmaktır.

Hukuk için hangi derslerin iyi olması gerekir zaten yukarıda listeledik. Hakim olmak ya da savcı olmak için hangi derslerin iyi olması gerekir deseydik yine aynı listeyi verecektik. Şimdi dilerseniz hukuk fakültesi nasıl kazanılır biraz üzerinde duralım.

Gerçekten bir ders iyi olmalı dediğimiz zaman kast ettiğimiz şey önemlidir. Bir dersi sevmek ya da okulda yazılılardan yüksek net yapmak yeterli değildir. Bir dersin iyi olması demek o dersten deneme sınavlarında yüksek net yapmak demektir.

Yüksek net yapmak için ise sistematik çalışmak gerekir. Bu sistematiği şöyle kurabiliriz. Yukarıda listelediğimiz derslerin konu anlatımlı kaynaklarını edinin. Bu kaynakları eksik konu kalmayacak şekilde bitirin. Ardından deneme sınavlarıyla sürekli eksiklerinizi tespit ederek tamamlamaya çalışın.

Bu formül hukuk fakültesine giden ana formüldür. Süslü ve karmaşık yöntemlere ihtiyacınız yoktur.

Hukuk İçin Matematiğin Önemi

Hukuk fakültesi kazanmak için en önemli dersleri söyledik ancak matematiğin üzerinde ekstra durmak gerekiyor. Çünkü matematik önemi yeterince kavranmamış bir derstir.

Matematiği sevmeyen öğrenciler genellikle sözel de seçmek istemedikleri için eşit ağırlık seçiyorlar. Dolayısıyla eşit ağırlık öğrencilerinin önemli bir kısmı da matematikten sorun yaşıyor. Halbuki bir sayısal öğrencisi için matematik ne ise bir eşit ağırlık için de odur.

Dolayısıyla nispeten zayıf olan matematik netlerine karşın siz fark açabilirsiniz. Yani hukuk kazanmak isteyen diğer rakiplerinize matematik yoluyla fark açabilirsiniz. Bunun için matematikten minimum ne kadar yapsam hukuk için yeter diye düşünmek yerine en iyisini hedeflemelisiniz.

Matematiği sevmeyen insanlar için matematik can sıkıcı bir hal alıyor. Dolayısıyla birçok öğrenci eğer net feda edeceksem bu matematikten olsun diye düşünüyor. Bu mantık yanlış bir mantıktır.

Matematikte bütün konular birbiriyle bağlantılıdır. Doğal olarak bir konu iyi anlaşılmadığında diğer konular da eksik kalır. Bunu ancak matematiği çok iyi öğrendiğinizde fark ediyorsunuz. Eğer bana 20 net yeter mantığı kurup bazı konuları eksik bırakırsanız o 20 net de riske giriyor. Sınavda birçok kişinin matematikte beklediğinin altında sonuç almasının nedeni de budur.

Size zor geldikçe bu ders siz üstüne gidin. Sıkılsanız da yorulsanız da asla pes etmeyin. Birkaç kaynak bitirin ve bol miktarda deneme çözün. Anlamadığınız yerleri video anlatımlarından destekleyin. Yine anlamazsanız çevrenizde matematiği iyi olan birilerine sorun. Ama hemen birinci bölüm hem de ikinci bölüm matematiğinden en yüksek neti yapmayı ihmal etmeyin.

Bu arada şunu belirtmem lazım. Ben hukuk fakültesi kazandım. Size rastgele tavsiye vermiyorum. Türkiye’de de eşit ağırlıkta 1300. oldum. Matematikte 1 yanlış 1 boşum vardı. Bu işin sırrı matematiktir.

En Büyük Hata: Edebiyatı Hafife Almak

Edebiyat da matematik kadar önemlidir ve hukuk kazanmak isteyen birine aynı puanı getirir. Ancak matematik hem birinci bölümde hem ikinci bölümde çıkıyor. Edebiyat ise sadece ikinci bölümde yer alıyor.

Eşit ağırlık öğrencilerinde gördüğüm en yaygın hata edebiyat netlerini sorduğunuz zaman edebiyat kolay zaten diye cevap veriyorlar. Evet, edebiyatı matematikle veya fen dersleriyle kıyaslarsanız tabi ki biraz daha kolay olduğu görülebilir. Ancak kolay demek yüksek net yapmanız garanti demek değildir.

ÖSYM’nin yaptığı sınavlarda son yıllarda edebiyattan ilginç detay bilgiler sorulabiliyor. Ayrıca erkenden çalışmaya başlamazsanız son hafta öğrendikleriniz yerli yerine oturmadığı için beklediğiniz neti yapamayabilirsiniz.

Edebiyatta da matematikteki gibi erkenden konuları bitirin. Bol tekrar yapın. Çünkü edebiyat unutmaya çok müsait bir alandır. Edebiyatı son haftalara bırakmak çok yanlıştır.

Hukuk İçin Hangi Liseye Gitmek Gerekir?

Hukuk için hangi derslerin iyi olması gerektiğini anlattık. Hukuk kazanmak için lise konusunda da öğrencilerin epey kafası karışık. Birçok öğrenci daha ortaokul yıllarında hukuk hayali kuruyor çünkü.

Doğal olarak hangi liseye gitmem gerekiyor ya da hukuk için lisede hangi bölümü seçmek gerekir gibi sorular daha orta okul yıllarından oldukça soruluyor. Bu sorulara cevap verelim ki içiniz rahat olsun.

Hukuk için özel bir lise türü yok. Ancak iyi liseler daha iyi eğitim verdiği ve çevrenizde daha başarılı insanlar olduğu için hedefiniz iyi bir liseye girmek olmalıdır. Bunu yapamadıysanız geçmişe değil geleceğe odaklanın. Çünkü hiçbir özelliği olmayan bir liseden de hukuk kazanmak hatta derece yapmak mümkündür.

Lisede hangi bölüm seçilmesi gerekir konusu ise şöyle. Hukuk eşit ağırlıktan öğrenci alıyor. Bu nedenle eşit ağırlık (Türkçe-matematik) alnını seçmeniz gerek. Ancak bu alanı seçmezseniz da üniversite sınavlarında bu alandan tercih yapma hakkınız yine var. Sadece sınavda yukarıda bahsettiğimiz eşit ağırlık derslerini çözmeniz gerekir.

Eğer ille de bir lise türü derseniz sosyal derslerin daha ön planda olduğu sosyal bilimler lisesi bu işler için uygundur. Ancak hukuk diye liseye girip lisede karar değiştirmeniz de olasıdır. Yani bu konuda aceleci olmamak gerekiyor. Fen lisesinden de hukuk kazanmak mümkündür.

Tags:

Add a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir